T. S. Eliot je bil prepričan, da človeštvo ne more prenesti preveč resničnosti. Primer britanske medijske osebnosti Jade Goody, ki je v starosti 27 let umrla za rakom materničnega vratu, je pokazal, da se je motil: človeštvo se resničnosti ne more nikoli prenasititi. Oprostite, ne vem, kaj mislite, je Jade Goody odgovorila na vprašanje, ali je simptomatična za zaton zahodne civilizacije. Novinar Guardiana - bilo je pred skoraj tremi leti, maja 2006 - je njeno kariero povzel takole: »Znani ste samo po tem, da ste znani, ne znate plesati, ne znate igrati, ste videti precej običajni, vendar pa ste bili v zadnjih štirih letih v šovbiznisu zelo uspešni. Tako je bilo, vse odkar ste julija 2002 prišli iz hiše [britanskega] Big Brotherja in so tabloidi zahtevali vašo glavo, v zavesti gledalcev pa je bil še vedno vaš pijani oralni seks s pravniškim pripravnikom P. J.-jem [Petrom Jamesom Ellisom]. Torej vse odkar vas je [voditeljica programa] Davina [McCall] v vaši ne ravno primerni roza obleki odpeljala pred zbrane fotografe za vaš trenutek slave v soju fotografskih bliskavic, množica pa je vzklikala: 'Zažgite jo, svinjo!' Vaša slava ne more biti ravno dobra za zahodno civilizacijo, ali ne?« - »Peti že znam,« je odvrnila Goodyjeva. »Zato sem lani zmagala na Zvezdah pojejo.« To je res, ji je priznal novinar, in to s country standardom Rose Garden. Potem je priznal še nekaj: v Jade Goody je vsekakor nekaj posebnega, nekaj, zaradi česar je v očeh javnosti ostala še dolgo potem, ko ji je, po pričakovanju številnih ljudi, potekel rok trajanja. Ampak kaj je to? »Po mojem imam dobro karizmo. Po mojem je zelo jasno, da v svojem življenju nisem imela nobenih priložnosti. Vem, da sem znana samo po tem, da sem znana. Nisem kot Samuel L. Jackson, ki je študiral dramsko igro in potem postal slaven. In nisem kot kakšen otrok, ki je dolga leta vadil violino.«
Tradicionalne zvezde v intervjujih običajno ne povejo veliko. Za to poskrbijo njihovi piarovci, ki prežijo na vsako besedo. Goodyjeva, po drugi strani, pa je od sebe dala vse. Ne ravno dala, kot je opozoril Times, saj je vsak intervju z njo stal 10.000 funtov. Izkazalo pa se je, da so bralci imeli raje najnovejše o Jade Goody kot pa prozaične proste spise o novih filmih hollywoodskih zvezd. »Čeprav se je njeno življenje po Big Brotherju vrtelo po kolesnicah tabloidnih klišejev, je ostala popularna prav zato, ker je ostala prepoznavno in tridimenzionalno človeško bitje,« je bilo rečeno.
Resničnostna topla greda
»Luštna 20-letna zobozdravstvena asistentka iz Londona.« To je bila prva omemba Jade Goody v britanskih časopisih. Bilo je maja 2002 in časopisi - ne samo tabloidi - so vročično poročali o novi, tretji sezoni Big Brotherja, ki se je začenjala na Channel 4, ter o novi žetvi tekmovalcev oziroma »sostanovalcev« v resničnostni topli gredi. Za tem preprostim stavkom se je skrivalo marsikaj: odraščanje v revščini v Bermondseyju v južnem Londonu, oče narkoman in zvodnik, zvijanje džointov za mamo, mamina zasvojenost s crack kokainom (»To, da se je odločila za mamila in ne zame, je bilo, kot da bi me čez zobe,« se je spominjala), kaotično šolanje, prisilna izselitev iz socialnega stanovanja, ker ni plačala 3000 funtov stanarine, grožnja z zaporom zaradi neplačanega občinskega davka. V tedniku People, ki izhaja ob nedeljah, so vsega 24 ur po začetku Big Brotherja zahtevali, da »se moramo znebiti gobca«, torej Goodyjeve, ki je ves čas vrtela jezik. Pri tem ni pomagalo, da je bila njena splošna izobrazba zelo skromna. Vzhodno Anglijo je preimenovala v Vzhodno Angularijo in dejala, da je »v tujini«, Mono Liso je po njenem naslikal Pistacija, sebe je razglasila za »žretveno jagnje«, Cambridge je postal »del Londona«, Sadam Husein pa je bil »boksar«. Tudi to, da je vprašala, »kaj je špargelj«, ni ravno pomagalo. In tudi to ne, da je med praznovanjem svojega 21. rojstnega dne razglasila: »Tako se ga bom napila, da bom kozlala, potem pa začela znova.« Neki kolumnist jo je potem hitro ožigosal za »umazano packo z obrazom, ki spominja na svinjo«, Daily Star jo je ozmerjal s »pošastjo«, Sun in Mirror, sicer večna konkurenta, pa sta se strinjala: Jade Goody je najbolj osovražena ženska v Britaniji. V Mirrorju so primerjave Goodyjeve s svinjami označili kot žaljive - za svinje. Celo za legendarno feministko Germaine Greer se je, kot je priobčil Independent, govorilo, da je »izgubila občutek za sestrstvo in dejala, da si 'ta debela cipa zasluži vse, kar ji gre'«. Tabloidi so začeli ploščo obračati takoj, ko je začelo kazati, da gledalci Goodyjeve ne bodo izločili; ko je bila na koncu četrta, so v Mirrorju pojasnili, da je šlo zgolj za »prikrito kampanjo za podporo božanski gdč. Jade Goody«. Tako.
V bistvu pa je šlo za nekaj drugega. Zmagovalka Kate Lawler je sicer dobila 70.000 funtov težko nagrado, zato pa je Goodyjeva od Suna in njegove nedeljske sestre News of the World za serijo intervjujev po Big Brotherju dobila 500.000 funtov (dražba za njeno »življenjsko zgodbo« se je sicer začela pri 100.000 funtih). Kljub temu pa ni veliko ljudi pričakovalo, da bo petnajst minut slave Jade Goody trajalo sedem let: sodelovala je v vrsti televizijskih programskih polnil - Zvezdniški Zamenjajmo ženi, Zvezdniška Avtošola, Zvezdniški Najšibkejši člen, Zvezde pojejo -, vodila je nekaj svojih resničnostnih oddaj (What Jade Did Next, Jade's Salon in Jade's PA, v kateri so izbirali njeno osebno asistentko), v trdi vezavi je prodala 100.000 izvodov avtobiografije (z naslovom My Autobiography; sama je sicer priznala, da se »komaj znam podpisati«), predstavila je svoj parfum Shh... Jade Goody (ki je bila leta 2005 »tretja najbolje prodajana kolonjska voda« v drogerijah Superdrug; »To ni glih vonj, ki ga imam,« je pojasnila), odprla lepotni salon, ki je po nekaj mesecih šel v stečaj, in izdala tri devedeje s poukom fitnesa. Postala je milijonarka, tabloidi in opravljive revije pa so s klinično natančnostjo pokrivali njeno življenje. Z Jeffom Brazierom, ki je sodeloval v resničnostnih oddajah Shipwrecked (Brodolomci) in Farm (Kmetija), je imela dva sinova, Bobbyja Jacka in Freddieja. Z Brazierom sta se razšla štiri mesece pred rojstvom mlajšega sina. Leta 2006 je sodelovala tudi na londonskem maratonu, vendar je odstopila, ker se je nanj pripravljala s »karijem, kitajsko hrano in pijačo«, priznala pa je, da se »ne spoznam na milje« in da ni vedela, kako dolga bo proga.
Drugi Big Brother
Januarja 2007 se je Goodyjeva, v spremstvu mame Jackiey Budden in svojega novega fanta Jacka Tweeda, vrnila v Big Brother. Oziroma: vrnila se je v zvezdniški, Celebrity Big Brother. Sotekmovalcem - med njimi so bili ameriški pevec Jermaine Jackson, filmski režiser Ken Russell in indijska igralka Shilpa Shetty - se je pohvalila, da je »petindvajseta nartavplivnejša osebnost na svetu«. Goodyjeva je bila takrat prava zvezda resničnostne televizije in medijska osebnost, sodelovanje v Celebrity Big Brotherju pa naj bi zanjo bilo mala malica. Vendar pa se je zgodilo ravno nasprotno: zaradi šikaniranja Shilpe Shetty - med drugim je dejala, da je »Shilpa tako globoko v lastni riti, da lahko voha lastni drek«, in se potem vprašala, kako se sploh piše: »Shilpa Fukavala? Shilpa Durupa? Shilpa Popadom?« - in očitkov o rasizmu je morala zapustiti hišo. Čeprav Goodyjeva ni bila edina, ki se je znašala nad Shettyjevo, pa se je na urad za telekomunikacije, Ofcom, zaradi njenega toksičnega obnašanja in Channel 4 pritožilo 54.000 ljudi.
Dvajsetega januarja je kolumnistka Suna in televizijska voditeljica Lorraine Kelly napisala: »Zdaj so se dokončno razblinile iluzije o tej butasti, prostaški umazanki Jade Goody ... Edino, kar lahko rečem o njenem fantu Jacku Tweedu, pa je to, da si zaslužita drug drugega. Jade je ob njem v bistvu videti še kar inteligentna.« Čeprav je Goodyjeva takoj začela pokoro z intervjujem za News of the World (odpovedala se je honorarju, ki je tokrat šel dobrodelnim organizacijam, ki jih »bosta izbrali skupaj s Shilpo Shetty«), pa je bil padec spektakularen. Tako je založba HarperCollins sporočila, da ne bodo izdali broširane izdaje njene avtobiografije, nekatere trgovine so iz prodaje umaknile njeno kolonjsko vodo, Goodyjeva pa je postajala vedno bolj nezaželena na straneh opravljivih revij, kar sta bila sicer kruh in maslo njenega življenja.
Rak in apoteoza
Goodyjeva je ob pomoči vedno kontroverznega britanskega piarovca Maxa Clifforda začela načrtovati svojo vrnitev ter med drugim odromala v Indijo, da bi se osebno opravičila Indijcem za šikaniranje Shilpe Shetty. Del rehabilitacije je bilo tudi povabilo za sodelovanje v indijski različici Celebrity Big Brotherja, Big Boss (za katerega naj bi dobila 100.000 funtov honorarja). Lani avgusta je znova odpotovala v Indijo; voditeljica šova je bila Shettyjeva, s katero se je sicer spoprijateljila. Goodyjeva je v indijski hiši Big Brotherja prebila samo dve noči: ko je prišla v »spovednico«, so ji producenti namreč povedali, da je biopsija, ki jo je imela pred odhodom v Indijo, pokazala, da ima raka materničnega vratu. Vrnila se je v domovino na zdravljenje.
Kljub histerektomiji in kemoterapiji se je odločila, da bo ostala na očeh javnosti. »Vsa odrasla leta sem govorila o svojem življenju,« je razložila za News of the World. »Edina razlika je, da bom zdaj govorila o svoji smrti. To je okej. Živela sem pred kamerami. In mogoče bom umrla pred njimi. Vem, da nekaterim ljudem to ni všeč, vendar pa mi je zdaj res vseeno, kaj si mislijo. Zdaj gre za to, kaj jaz hočem.« Hotela pa je, kot je povedal Clifford, čimboljšo izobrazbo za svoja sinova. Od medijev je v zadnjih dveh mesecih iztržila več kot milijon funtov, od tega največ za »ekskluzivo« s tednikom OK!, ki je pokrival tudi njeno poroko z Jackom Tweedom (in že kar nekaj dni pred smrtjo izdal »uradno komemorativno številko«, na kateri je pisalo »Jade Goody 1981-2009«; marsikdo je opazil, da je šlo za 666. številko te revije), ter za tridelni dokumentarec o njenem boju z rakom za kabelsko televizijsko postajo Living. Lorraine Kelly, ki je podobno kot zelo veliko britanskih novinarjev požrla svoj ponos, je 21. februarja v Sunu zapisala: »Iskreno upam, da se bo Jade Goody izpolnila želja in bo jutri imela popolno poroko.« Tok se je zdaj res obrnil, prezir je zamenjala morbidna fascinacija; začela se je apoteoza »zastavonoše nenavadnega sodobnega kulta zvezdništva, za katerega ni potreben nikakršen talent«, kot je bilo rečeno v Daily Telegraphu. Časopisi so bili sicer nestrpni. »Jade se je poslovila«, je 24. februarja na naslovnici poročal Sun, 1. marca pa je Sunday Mirror, prav tako na naslovni strani, poročal: »Jade - prihodnjega tedna verjetno ne bom dočakala.«
Umrla je zgodaj zjutraj 22. marca. »Ironično je, da je umrla na materinski dan,« je dejal Clifford. »Posebej zato, ker je bila čudovita mati in je bila odločena, da bo svojima sinovoma zagotovila kar najboljšo prihodnost.« Ko je sožalje svojcem izrekel tudi premier Gordon Brown, je bila apoteoza skoraj popolna; popolna je bila, ko jo je pisatelj, esejist in televizijski voditelj Stephen Fry, verjetno dobronamerno, razglasil za »princeso Diano z napačne strani železniških tirov«. »Jade je živela pod povečevalnim steklom,« je še dodal v svoji okrožnici na Twitterju. »Povečevalna stekla pa (očitno) povečujejo stvari, vendar jih lahko tudi spačijo in sežgejo.« V bistvu bo najbolj pomenljiv tako imenovani »učinek Jade Goody«: število mladih Britank, ki so odšle na testiranje za ugotavljanje raka materničnega vratu, se je v zadnjih mesecih povečalo za 20 odstotkov (za rakom materničnega vratu v Britaniji vsako leto umre tisoč žensk).
Kaj pa če res imamo takšne znane osebnosti, kakršne si zaslužimo? Jade Goody je bila včasih hipnotična, včasih groteskna mešanica odkritosrčnosti in prostaškosti, nevednosti in prebrisanosti, predrznosti in absurdnosti. »Postavila sem se v središče pozornosti in moje delo mi je všeč,« je dejala. »Če pred mojo hišo ne bi bilo paparacev, me ne bi bilo v revijah. Če en teden o meni ne bi napisali česa groznega, potem naslednji teden o meni nihče ne bi napisal česa lepega. Za krog gre. Vem, da te kujejo v nebesa zato, da te lahko potem sklatijo dol, in to me ne moti. Jaz prodajam časopise.« Toliko o slavi na začetku 21. stoletja.
Iz Sobotne Priloge