Spomini partizana in generala

V obliki intervjuja je izšla knjiga spominov Ivana Dolničarja partizana in generala JLA, ki se je boril tako za Jugoslavijo, kot tudi kasneje za Slovenijo, ki jo je napisal Jak Koprivc.

Objavljeno
27. februar 2006 13.47
Ivan Dolničar: Generalov let
Pri založbi Modrijan je izšla knjiga spominov Ivana Dolničarja s partizanskim imenom Janošik z naslovom Generalov let. Spomine partizanskega komisarja, poveljnika, visokega oficirja Jugoslovanske ljudske armade in predsednika borčevske organizacije je v obliki pogovora zapisal Jak Koprivc, ki je med drugim bil odgovorni in kasneje tudi glavni urednika Dela.

Kot je Ivan Dolničar večkrat povedal v svojih intervjujih, bi se, če bil se bilo treba, še enkrat odločil tako, kot se je. Z 21 leti je bil komisar partizanske čete, nekoliko kasneje pa komandir. Med vojno se je premikal po lestvici partizanskih napredovanj in hkrati skušal biti enak z enakimi v borčevskih vrstah.

Načelnost je bila njegovo gonilo, tudi v najtežjih trenutkih odločitev, ki so zajemale člane njegove družine. Skupaj s svojima bratoma, leto dni starejšim Vladom, ki je bil partizanski poveljnik, in mlajšim Lojzekom, ki je bil kurir, kasneje pa komisar, se je moral odločati o usodi najstarejšega brata Petra, ki se je sprva pregrešil zoper partizanska moralna in pravna pravila, kasneje pa je prešel v odkrito kolaboracijo z vaškimi stražami in kasneje še z domobranci.

V knjigi Generalov let skupaj z avtorjem vodita pogovor od začetka upora zoper okupacijo leta 1941, začetkov partizanstva in narodnoosvobodilnega boja, prvih povojnih let, nastanka klasične vojske in Informbiroja, svojih letih v vojnem letalstvu in vodstvu armade ter kasneje v predsedstvu SFRJ, do dogodkov ob Titovi smrti, osamosvajanju in vodenju slovenske borčevske organizacije.

Za bralce so gotovo zanimive številne podrobnosti, ki jih pove kot nekdo, ki je bil zraven pri številnih pomembnih in odločilnih dogodkih tako med drugo svetovno vojno, v povojnem času ter ob razpadanju Jugoslavije.

++++++++++++++

Jak Koprivc se je že v mladosti ukvarjal z novinarstvom, postal najprej dopisnik časopisa Delo, kasneje prevzel mesto odgovornega in nazadnje glavnega urednika Dela, bil pa je tudi glavni in odgovorni urednik jugoslovanske agencije Tanjug. V času slovenske osamosvojitve je kot sodelavec Tanjuga poročal o dogajanju v Sloveniji. Zdaj dela kot svobodni novinar.