Tolmin/Novo mesto – Danes se nadaljuje tretji dan kreativnega festivala Sajeta, kjer bo sicer živahno vse do sobote, 5. avgusta. Festivalsko dogajanje na Fotopubu 2006, namenjeno širši javnosti, pa bo v luči britanskega fotografa Patricka Sutherlanda.
Sajeta 2006, 7. kreativni festival (31. 7.–5. 8.)
Tretji večer tolminske Sajete bo letos tudi edini tematski, saj se na Sotočju predstavlja trojica sodobnih francoskih ustvarjalcev s sorodnimi zvočnimi estetikami, izhajajočimi iz dveh različnih generacij. Sylvain Chauveau in Pierre-Yves Mace sodita med mlajše pariške eksperimentalce, medtem ko se je Richard Pinhas začel uveljavljati že koncem šestdesetih let prejšnjega stoletja. Na Sajeti se je predstavil že pred tremi leti, tako da bo njegov tokratni nastop priložnost za vse tiste, ki so takrat zamudili njegovo mešanico vesoljskih zvočnih pokrajin in zasanjanih, ponavljajočih se kitarskih zvokov, ki podlegajo Pinhasovim elektronskim tretmajem.
Pariški veteran je svoje glasbene začetke združeval s študijem filozofije, ki jo dejavno spremlja še danes, največjo slavo pa je dosegel v sedemdesetih letih, ko je ustanovil avant rock zasedbo Heldon. Po desetih letih delovanja je skupino razpustil in se posvetil solo projektom, v katerih je bilo z leti poleg kitare tudi vedno več elektronike. Izmed njegovih mlajših kolegov bo nocoj na oder najprej stopil Sylvain Chauveau, ki je dober odziv doživel že ob izdaji svoje debutantske plošče Le Livre Noir du Capitalisme leta 2000 pri založbi Noise Museum. Na njej združuje ambientalne muzike, satiejevske melodije, elektroniko in terenske posnetke, ki se na njegovem zadnjem albumu Down To The Bone združijo še z vokali. Plošča je namreč posvečena skupini Depeche Mode, le da je Chauveau hitiče predelal v intimne, introvertirane kompozicije.
Sicer pa smo ga lahko v devetdesetih letih poslušali kot člana post-rockerskih zasedb Watermelon Club in Arca, v duetih Micro:Mega in On ter v družbi starega znanca Sajete, Christiana Fennesza. Preostaneta nam le še Pierre-Yves Mace in tekstopisec Mathieu Larnaude, ki bosta premierno predstavila projekt Hong Kong police terroriste. Sicer pa je Maceov studijski prvenec Faux-Jumeaux leta 2002 izdal John Zorn pri založbi Tzadik, drugo ploščo Circulations pa je lansko leto izdala belgijska Sub-Rosa. Na obeh se Mace loteva studijske manipulacije posameznih instrumentov, od tolkal, harfe in klarineta, pa do kitare. Rezultat je nekje med ambientom, post-rockerskim preigravanjem in hrupom.
Še skok k zgodnejšemu večernemu dogajanju na Mestnem trgu v Tolminu: ob 19.00 bo Lutkovno gledališče Nebo odigralo otroško predstavo To je Ernest, ob 21.30 pa bo tam ponovno projekcija izbora filmov iz festivala Filmski front Novi Sad 2005.
Danes nastopajo: Sylvain Chauveau (vokal, klavir, kitara); Pierre-Yves Macé (klavir, elektronika, tolkala, sampler) & Mathieu Lernaudie (besedila); Richard Pinhas (električna kitara, elektronika).
Sotočje, Tolmin.
Fotopub 2006 – 6. festival dokumentarne fotografije
Festivalsko dogajanje, namenjeno širši javnosti, bo danes v luči britanskega fotografa Patricka Sutherlanda. Avtor je diplomiral iz antropologije, nato pa nadaljeval s študijem dokumentarne fotografije v Newportu, pri Johnu Charityju in fotografu agencije Magnum Davidu Hurnu. Sutherland kot svobodni fotograf sodeluje z večimi britanskimi časopisi in revijami, trenutno vodi tudi podiplomski študij fotožurnalizma na londonskem College of Communication. Leta 1990 je za fotografije o intenzivnem kmetijstvu prejel nagrado World Press Photo.
Na današnjem predavanju v Kulturnem centru Janeza Trdine (ob 19.30) ter s samo razstavo v Galeriji Simulaker (21.00) bo Sutherland predstavil oziroma razstavil projekt Spiti:Prepovedana dolina. V tem delu se ukvarja z beleženjem družbenih sprememb v dolini Spiti v indijski državi Himahal Pradeš, kjer je zadnjih 15 let dokumentiral življenje lokalnih prebivalcev. Na razstavi bo moč videti avtorjevo multimedijsko predstavitev, ki poleg fotografij vključuje tudi zvočne zapise ter besedilo. Predavanje in fotografska razstava.
Naslov: Kulturni center Janeza Trdine, Novi trg 5. Galerija Simulaker, Vrhovčeva ulica 1a. Odprto: tor.–pet. 12.00–15.00 ter 17.00–19.00, sob.–ned. 10.00–12.00 ter 17.00–19.00. (Do 21.8.)
Različna prizorišča
19.30, 21.00
Več o dogodkih in prireditvah v Deloskopu.