Thompson toži mesto Pulj

Producenti priljubljenega pevca hrvaške desnice Marka Perkovića Thompsona tožijo mesto Pulj, ki se ni strinjalo z nastopom njihovega varovanca v znameniti areni.

Objavljeno
26. september 2008 10.22
Ti.B./STA
Ti.B./STA
Zagreb - Producenti priljubljenega pevca hrvaške desnice Marka Perkovića Thompsona so vložili tožbo na upravnem sodišču proti mestu Pulj, ki se ni strinjalo z nastopom njihovega varovanca v znameniti areni. Gre za prvi primer, da je kakšen izmed glasbenih izvajalcev tožil mestno upravo na Hrvaškem.

 

Producentska hiša MP Ton je ocenila, da so Thompsonu kršene ustavne pravice, napovedali so tudi tožbo na občinskem sodišču v Pulju. Mestna uprava ni soglašala s Thompsonovim koncertom s pojasnilom, da ni pravočasno vložil zahteve za letošnji nastop. "Izredna zahteva za Thomsonov koncert v areni je bila predvsem politična provokacija", je v začetku avgusta povedal puljski župan Boris Miletić. Dodal je, da je Pulj utemeljen na antifašizmu in multikulturnosti. Zaradi tega je v mestu nesprejemljivo poveličevanje ustašev, tako kot tudi ksenofobija, nacionalizem in nestrpnost do ostalih manjšin, je takrat še dejal Miletić: "Thompson se omenjenemu ni nikoli jasno in nedvomno odpovedal".

 

Thompsonov menedžer Zdravko Barišić je na četrtkovi novinarski konferenci v Zagrebu zanikal, da niso spoštovali procedure za koncert v areni. Po njegovem mnenju je koncert prepovedan s "političnim dekretom, ki spominja na nekdanji socialistični sistem in je izjema na Hrvaškem". Barišić je še dejal, da na letošnji Thompsonovi turneji "Bilo nekoč na Hrvaškem" ni bilo nacionalističnih izgredov in ustaških simbolov. Obenem je dejal, da so bili "manjši incidenti", za katere so po njegovih besedah odgovorni varnostniki in policija.

 

Sicer so hrvaški mediji po vsakem Thompsonovem koncertu preštevali obiskovalce, ki so bili oblečeni v dele ustaške uniforme. Zagrebški sodnik za prekrške je konec maja na Thompsonovem koncertu na osrednjem zagrebškem trgu zaradi ustaške kape celo denarno in s pogojnim zaporom kaznoval 21-letnega mladeniča s hrvaškim in bosanskim državljanstvom.

 

Po zagrebškem koncertu so proti Thompsonu hrvaške nevladne organizacije na zagrebškem tožilstvu vložile kazensko prijavo. Navedli so, da je Thompson javno uporabljal uradni ustaški pozdrav iz časov kvizlinške Neodvisne države hrvaške (NDH) "Za dom pripravljeni" v svoji pesmi "Bojna Čavoglave". Tako je užalil pripadnike judovske, srbske in romske manjšine, ki so trpeli pod ustaškim režimom, so še zapisali v ovadbi.

 

Thompsonu, ki je eden izmed najbolj prodajanih hrvaških izvajalcev, so odpovedali vrsto koncertov v zahodni Evropi in ZDA in tudi tistega v Sarajevu. Judovska skupnost v bosanski prestolnici je vztrajala, da je Thompson nesprejemljiv zaradi izvajanja pesmi, ki slavijo ustaški taborišči Jasenovac in Stara Gradiška. Nizozemske oblasti leta 2003 niso dovolile njegovega koncerta, ker so ocenile, da je fašist. Thompson trdi, da ni fašist, ampak le "pevec, ki ima rad boga in domovino".