Simple Minds so gotovo ena najuspešnejših škotskih skupin, ki deluje že skoraj trideset let. Doslej je prodala več kot 20 milijonov izvodov plošč, to številko pa bo gotovo povečal tudi nov studijski album z naslovom Black and White 050505 (Sanctuary, Menart). V Ljubljani bodo nastopili v soboto, 8. aprila, ob 20. uri v Hali Tivoli. Skupina je še danes najbolj znana po skladbi Don't You (Forget About Me), ki je še vedno njihova največja uspešnica in tudi ena redkih pesmi, ki je niso napisali člani skupine.
Novo ploščo so snemali v Italiji in na Nizozemskem, končali pa so jo v Los Angelesu pri legendarnem producentu Bobu Clearmountainu (Roxy Music, Chic, Sisters Sledge, David Bowie, Bruce Springsteen, INXS, The Pretenders). Na albumu je devet novih pesmi, prvi singel pa je Stay Visible, ki odpira album in je hkrati tudi glavna tema prihajajočega filma o Jamesu Bondu. Black & White 050505 je album s prepoznavim kitarsko-elektronskim zvokom zasedbe, ki jih je že zdavnaj proslavil, prav tako pa je poln političnih tem, ki so stalnica zanimanja skupine.
Po uspešnem singlu pod imenom Johnny & The Self Abusers sta kitarist Charlie Burchill in pevec Jim Kerr v Glasgowu leta 1978 ustanovila skupino Simple Minds, skupaj z bobnarjem Brianom McGeejem in basistom Tonyjem Donaldom, katerega je kmalu zamenjal Derek Forbes, sedaj pa je basist skupine Eddy Duffy . Skupini se je kmalu pridružil klaviaturist Mick MacNeil. Leta 1984 je McGeeja zamenjal Mel Gaynor. Skupina se je poimenovala po vrstici iz pesmi Davida Bowieja Jean Genie. Sprva so ustvarjali pod močnim vplivom elektronske glasbe, ki je takrat postajala v Veliki Britaniji vse bolj popularna, kasneje pa so si enakovredno mesto izborile kitare.
Prvi albumi so se po stilu zelo razlikovali: od art pop albuma Life in a Day (1979), darkerskega Real to Real Cacophony (1979) do diskoidnega Empires and Dance (1980). Svoj prepoznaven pop rock stil z zbalansiranimi cingljajoče-hreščečimi kitarami in mehkobnimi elektronskimi zvoki so izoblikovali s ploščama Sons and Fascination (1981) in Sister Feelings Call (1981). Šele z albumom New Gold Dream (81-82-83-84) (1982) pa so se prebili tudi v Združenih državah Amerike. Sledila je plošča Sparkle in the Rain (1984), ki jo je produciral priznani Steve Lillywhite. Po snemanju se je Jim Kerr poročil s pevko skupine Pretenders Chrissie Hynde. To je združilo tudi obe zasedbi, ki sta imeli skupne turneje.
Ker je Bryan Ferry zavrnil ponudbo, da bi posnel skladbo Don't you (Forget About Me) za najstniški film The Breakfast Club, so se snemanja lotili Simple Minds. Kerr je priredil tekst po svoje in nastala je svetovna uspešnica. Kljub temu pa je niso uvrstili na naslednji odličen album Once Upon a Time (1985). Skladba je tako dosegljiva le na njihovih živih ploščah in kompilacijah.
Sledil je dvojni album s posnetki z njihovih koncertov In the City of Light (1987) in politično angažirana plošča Street Fighting Years (1987), ki jih je potrdil kot velike zvezde. Veliki uspešnici sta bili njihova predelave irske ljudske pesmi Belfast Child in pa njihova različica skladbe Biko Petra Gabriela, ki je posvečena Stephenu Bantuju Biku, borcu proti apartheidu, ki so ga mučili do smrti in je umrl 12. septembra 1977.
To je tudi bilo obdobje njihovega vrhunca popularnosti, saj so postali velika stadionska atrakcija, kot so to danes U2. Po tej plošči so se ponovno lotili bolj osebnih tem, leta 1991 so posneli album Real Life, po katerem so sledile številne menjave v skupini. Po daljšem premoru so leta 1995 posneli album Good News From the Next World z uspešnico She's a River. Skupina je posnela tudi album Neon Lights (2001) z zanimivimi priredbami skladb Patti Smith, Neila Younga, Davida Bowieja, Loua Reeda in drugih.
Z novo ploščo Black and White 050505 pa se poskušajo Simple Minds spet uvrstiti med odmevnejše rock zasedbe. Kako ji to uspeva, pa bomo lahko preverili na njihovem koncertu