Po različnih tednih tujih kultur v Sloveniji – madžarski kulturni trgatvi, dnevih nizozemske, črnogorske, japonske, francoske, argentinske kulture ipd. – je napočil skrajni čas, da se podobne prireditve spomnijo tudi Američani. Veleposlaništvo ZDA v Ljubljani je pod streho štiritedenskega festivala sestavilo Ameriške dneve. Domislil si jih je pravzaprav George Pehlivanian, šef dirigent Slovenske filharmonije, ob tednu predstavitve ameriške klasične glasbe v Slovenski filharmoniji. Dogodek, ki je bil začrtan že pred meseci, je iz enega tedna kmalu prerasel na celoten oktober.
Ameriške dneve sestavlja niz glasbenih, plesnih, gledaliških, športnih (brez bejzbola pri Američanih seveda ne gre) in drugih prireditev po vsej Sloveniji. Pripravljene bodo v sodelovanju s slovenskimi inštitucijami, z ameriškimi in slovenskimi izvajalci, marsikdaj prepletene tudi z drugimi festivali (Mestom žensk) ali programi slovenskih gledališč (Kabaret, SLG Celje). Osrednja dogodka Ameriških dni bosta abonmajska koncerta Slovenske filharmonije, na katerih bodo igrali dela ameriških skladateljev: Coplanda, Bernsteina, Barberja in Stuckyja. Zadnji, ki je ena vodilnih osebnosti v klasični glasbi v ZDA, bo imel na obisku v Sloveniji nekaj predavanj.
Ameriške dneve je v nedeljo že uvedel gala večer novih baletnih koreografij na slovensko glasbo v Linhartovi dvorani Cankarjevega doma. Društvo baletnih umetnikov Slovenije je omenjeno prireditev pripravilo šestič, kot koreografinja pa je letos sodelovala umetniška direktorica Milwaukee Dance Theater Isabelle Kralj. Med prihodnjimi glasbenimi dogodki velja omeniti jazzovski koncert z Big Bandom RTV Slovenije v Linhartovi dvorani Cankarjevega doma (dirigent bo Michael Abene, solist ameriški bobnar Dennis Mackrel), koncert simfoničnega orkestra RTV Slovenija v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma in številne fotografske razstave. O Slovenkah v Ameriki je arhivske fotografije (na Mestu žensk) sestavil Joe Valenčič, v galeriji Fotografija bo na ogled Teden ameriške fotografije, v galeriji Feniks postavitev Pop umetnost & onstran, v ameriškem kotičku Pretorske palače v Kopru pa fotografska razstava Boruta Krajnca z naslovom Route 66. Sicer program povezuje številne slovenske izvajalce, ki so stalni gostje na ameriških tleh (tak bo večer poezije s Tomažem Šalamunom ali koncert Andreja Šifrerja v sodelovanju z ameriškimi glasbeniki) ali pa ameriški gostje v povezavi s slovensko kulturo (ameriška kraljica polke Lynnmarie Rink bo med drugim nastopila tudi na TV Slovenija).
Več si preberite v današnji tiskani izdaji Dela.