Tokio - V Tokiu je v torek umrl slavni japonski arhitekt Kenzo Tange, dobitnik nagrade Pritzker za arhitekturo leta 1987, na območju nekdanje Jugoslavije znan kot projektant novega Skopja po katastrofalnem potresu, poročajo agencije.
Kenzo Tange, rojen leta 1913, je prvo mednarodno priznanje dobil leta 1946 za rešitev obnove Hirošime, ki jo je razrušila prva atomska bomba. Naredil je tudi zasnovo spominskega parka miru in Centra miru v Hirošimi na kraju, kamor je bila 6. avgusta leta 1945 odvržena atomska bomba.
Tange je uspešno izpeljal tudi obnovo še enega območja, razrušenega v katastrofalni naravni nesreči - glavnega mesta Makedonije, kjer je leta 1965 prejel prvo nagrado na mednarodnem natečaju za obnovo Skopja, ki ga je dve leti prej prizadel katastrofalni potres. To je bil njegov prvi projekt na Zahodu, v katerem je uspešno spojil tradicijo in postulate moderne arhitekture.
Tudi štirideset let pozneje Tangejeva koncepcija središča mesta Skopja še vedno odlično funkcionira, kljub političnim spremembam, gospodarskim spremembam in kulturni evoluciji, meni profesor arhitekture George Kunihiro. Tange je za Skopje leta 1969 projektiral tudi glavni železniški kolodvor.
Duh svoje domovine je Tange uresničil v svojem stadionu za Olimpijske igre v Tokiu leta 1964, za katerega pogosto pravijo, da je ena od najlepših arhitektur 20. stoletja.
Tange je leta 1938 diplomiral na tokijski univerzi, kjer je bil nato dolga desetletja profesor, gostoval pa je tudi na številnih uglednih ameriških univerzah.
"Za arhitekturo sem se odločil, ko sem v 30-ih letih v enem od japonskih časopisov videl Le Corbusierove arhitekturne rešitve," je ob neki priložnosti dejal Tange, ki je poleg tega švicarskega arhitekta kot svoj vzor omenjal tudi velikega renesančnega mojstra Michelangela, pa tudi nemško-ameriškega oblikovalca 20. stoletja Walterja Gropiusa. Poznavalci ga tako v isti sapi omenjajo skupaj z Brazilcem Oscarjem Niemeyerjem ali z Le Corbusierom.
Tangejev slog je bil zaradi elegance in uspešne kombinacije načel japonske estetike z estetiko zahodne civilizacije cenjen povsod po svetu. Tange je ustvaril arhitekture v več kot 20 državah, med njimi so tudi sejemski center v Bologni, kraljeva palača v Džidi v Savdski Arabiji in dogradnja muzeja Art Museum v Minneapolisu, kar je bil edini Tangejev projekt, realiziran v Združenih državah.