V jutranjih radijskih oddajah so deževali odzivi ob smrti ženske, ki je očarala svet s svojim močnim glasom in mehkobnim pogledom in ki je bila za več kot 30 let pregnana iz domovine.
Miriam Makeba se je rodila 4. marca leta 1932 v Johannesburgu materi Swazi in očetu Xhosi. Svojo glasbeno pot je začela kot pevka v južnoafriškem ansamblu "Manhattan Brothers", ki je leta 1959 potoval po Združenih državah. Takrat je nastopila tudi v dokumentarnem filmu "Come Back, Africa".
Leta 1960, ko je skušala odleteti na materin pogreb, je ugotovila, da je njen potni list preklican. Leta 1963 je pričala pred posebnim odborom ZN za apartheid in pozvala k mednarodnemu bojkotu Južne Afrike. V odgovor je tamkajšnja vlada prepovedala njene plošče, vključno s pesmimi "Pata Pata", "The Click Song" (Qongqothwane in Xhosa) ter "Malaika". V eksilu je živela v ZDA in Gvineji.
Sredi 60-ih let je Makeba kot prva črnska pevka prejela grammyja, in to skupaj s Harryjem Belafontejem za najboljši folk album, "An Evening With Belafonte/Makeba". Album je govoril o težkih razmerah črnih Južnoafričanov v obdobju apartheida. Leta 1985 ji je umrla 36-letna hči Bongi.
V domovino se je vrnila šele v zgodnjih 90-ih letih, potem ko se je iz zapora vrnil Nelson Mandela. "Prerodila sem se," je dejala pevka po vrnitvi. "Moja glasba je bila tako dolgo prepovedana, a so me imeli ljudje še vedno radi. Bila sem tako ganjena, da sem odšla domov in se zjokala." Novo ploščo, "Homeland", pa je posnela šele šest let pozneje.