Afriška pevska diva Oumou Sangare bo zvečer po 15 letih spet nastopila na odru poletnega gledališča ljubljanskih Križank. Pravi, da se dobro spominja izjemnega prizorišča, še posebej pa občinstva, ki jo je zelo dobro sprejelo. »Slovensko občinstvo ima podobne reakcije, kot afriško, zato mi je blizu«, je povedala na današnji tiskovni konferenci. Oumou Sangare se je po šestletni odsotnosti s svetovne glasbene scene vrnila z izjemnim albumom Seya, kar pomeni veselje. Po večletnem premoru se je spet odpravila na dvomesečno turnejo, v okviru katere je tudi nastop na mednarodnem festivalu Druga godba, ki ga zelo ceni.
Kot je povedala, se je odločila za premor zaradi dveh razlogov, prvi je ta, da je želela več časa preživeti s sinom, drugi pa, da se je lotila velikega projekta, in sicer je v Bamaku odprla hotel Wassulu, namenjen predvsem umetnikom, glasbenikom in novinarjem ter podobnim kulturnim avanturistom.
Če ni ravno na turneji Oumou tam redno nastopa ob sobotah ob 21. uri. Sicer pa pravi, da se je tega projekta lotila zato, da nekaj vrne svoji domovini, na katero je zelo ponosna, tako da je odprla nekaj novih delovnih mest. Odprla je hotel s poudarkom na umetnosti, med drugim tudi zato, da so tam lahko redno nastopali glasbeniki. »V mojem hotelu ni diplomatov in menedžerjev. Pri nas se ne spi,« pravi s šarmantnim nasmehom,»kajti pri nas zabava traja pozno v noč.«
Popularizacija pravic žensk
Afriška glasba je v svetu popularna zato, ker je osnova tako bluesu, jazzu kot reggaeju, in še kakšni glasbeni zvrsti, na eni strani, na drugi pa sodobno afriško glasbo po svetu predstavljajo izjemni afriški glasbeniki. In gotovo je Oumou Sangare ena od njih.
Sporočilnost njenih pesmi je emancipatorične narave, saj opozarja na številne, po njenem mnenju, nesprejemljive družbene pojave v Maliju in tudi v Afriki. Povsem nesprejemljivo se ji zdijo tako poroke pod prisilo, poligamne zveze nekatere tudi pod prisilo in pa dogovorjene poroke. Ko je s prvencem odprla te tabu teme, je bilo veliko zgražanja, vendar je bilo to zanjo brez hujših posledic, kajti med mladimi in ženskami je postala tako zelo popularna, da so jo pustili pri miru.
Oumou Sangare je povedala, da je sedaj v Maliju več demokracije, kot pa takrat, ko je začel svojo glasbeno kariero pred 20 leti.
Avtomobil oum sang
Na današnji tiskovni konferenci je tudi pojasnila, kako se je zgodilo, da je kitajski proizvajalec avtomobilov po njej poimenoval avtomobil.
»V Afriki končajo odsluženi, stari in nevarni avtomobili, potem, ko končajo svojo življenjsko dobo na evropskih cestah. To je ekološke nesprejemljivo in zelo nevarno.« In ko je opazila oglas, kjer je kitajski proizvajalec avtobilov prodajal nove avtomobile po nižji ceni od rabljenih evropskih, je takoj sedla v letalo in odletela na Kitajsko. Ko jo je sprejel direktor podjetja, ki dela te avtomobile, jo je nejeverno vprašal. »Vi ste pa Oumou Sangare?« In ko je pritrdila, ji je pokazal svoj računalnik in ji povedal, da je eden njenih največjih oboževalcev in da je cel dan poslušal njeno glasbo.
Tako sta se hitro dogovorila, da po njen poimenujejo avto. Ime pa so prilagodili kitajski izgovorjavi, in sicer v »oum sang«. Sicer pa pravi, da to zanjo ni nič novega, saj na tržnici v Bamaku skorajda ni stvari, ki je tam prodajajo, da ne bi nosila njeno ime.