Sarajevo - Dvanajsta izdaja sarajevskega filmskega festivala, največjega praznika sedme umetnosti v JV Evropi, ki se je sklenil v soboto, je slovenskemu filmu prinesla tri prestižne nagrade. Marko Šantič je s filmom "Sretan Put Nedime" zmagal v tekmovalni sekciji kratkih filmov in za povrh prejel še nagrado EFA/UIP, Blaž Kutin pa je za film Lara prejel eno od nagrad scenarističnega natečaja Cinelink. Žirijo tekmovalnega programa, v kateri je bil tudi Jan Cvitkovič, je najbolj prepričal film Gospodična švicarske režiserke Andree Štake.
Gospodična prepričala žirijo
Glavna tekmovalna sekcija sarajevskega festivala, ki je tokrat minila brez slovenskega zastopstva, je bila tudi letos posvečena promociji filma širše regije, v konkurenci desetih filmov pa je - kot že pred nekaj tedni v Locarnu - slavila švicarsko-nemško-bosanska koprodukcija "Das Fraulein" (Gospodična). Štaka, avtorica hrvaško-bosanskega porekla, v zmagovalnem filmu tenkočutno razkriva razlike in vezi med pred- in povojno generacijo emigrantov iz nekdanje Jugoslavije.
Po zaslugi Marije Škaričić je film pobral tudi nagrado za najboljšo igralko. Za najboljšega igralca je bil izbran Škaričičin hrvaški rojak Rakan Rushaidat, ki je blestel v filmu Vse zastonj. Posebno nagrado žirije, ki ji je predsedovala zmagovalka berlinskega filmskega festivala Jasmila Žbanić (Grbavica), je prejel domači film Mama in oče režiserja Faruka Lončarevića, posebne omembe pa je bil deležen romunski Papir bo pomodrel (Radu Muntean).
Uspešno tudi za slovenski film
Da slovenski film v Sarajevu znova ni ostal praznih rok, sta poskrbela na Hrvaškem rojeni študent režije na ljubljanski AGRFT Marko Šantič in scenarist in režiser Blaž Kutin.
Šantič je žirijo tekmovalne sekcije kratkih filmov, v katero sta bila povabljena tudi Boli? Marka Cafnika in Kutinova Principessa, navdušil "z zgodbo o mejah med ljudmi in o tem, kako te meje delujejo na vse nas" in "filmom, ki si z odlično montažo, igro ter univerzalno idejo utre pot do src gledalcev". Mladi režiser je prepričal tudi žirijo, pristojno za nagrado, ki jo podeljuje podjetje United International Pictures, s čimer si je zagotovil neposredno nominacijo za nagrado Evropske filmske akademije.
Za Kutina in njegov projekt Lara pa je sarajevska nagrada že drugi večji poklon, potem ko je maja v Cannesu za zgodbo o "kastrirajoči materi" prejel nagrado kot "novi talent Evropske unije".
Nagrado za najboljši dokumentarec, za katero sta se potegovala tudi Druga generacija režiserja Amirja Muratovića in Pankrti - Dolgcajt Igorja Zupeta, je prejelo delo hrvaške režiserke Ivone Juke "Šta sa sobom preko dana". Gre za film o zapornikih, ki najdejo smisel in svobodo z uprizarjanjem Shakespeara.
Na festivalu številna znana imena
Sarajevski festival je tudi letos zaznamovalo sproščeno vzdušje, ki se je prepletalo z obiski številnih zveznikov, kot so Mike Leigh, Bono Vox, Emily Watson, Nick Nolte in navsezadnje režiserja Bella Tarra ter Abel Ferrara, ki so se jima prireditelji poklonili z retrospektivama.
Festivalu, ki je letos v devetih dneh postregel s kar 170 filmi iz 41 držav, ostajajo zvesti tudi obiskovalci - po navedbah organizatorjev se je premikajočim slikam na 11 prizoriščih bosansko-hercegovske prestolnice tudi to pot prepustilo več kot 100.000 ljubiteljev filma. Slednji bodo podelili tudi zadnjo nagrado, ta pa bo bržkone pripadla britanskemu filmu Pot v Guantanamo (Michael Winterbottom in Mathew Whitecross).