London - V Britanskem muzeju (British Museum) je od danes do 25. junija na ogled razstava risb italijanskega renesančnega mojstra Michelangela Buonarrotija (1475-1564). V muzeju so že v predprodaji prodali 10.000 vstopnic, s čimer so potolkli vse svoje dosedanje rekorde.
Michelangelo bi želel, da ostanejo risbe skrite
Postavitev Michelangelove risbe: Bližje mojstru bo ljubiteljem umetnosti ponudila priložnost, da se seznanijo z ustvarjalnim procesom, ki je potekal ob mojstrovinah, kot sta poslikava na stropu Sikstinske kapele in poslikava v Medičejski kapeli v cerkvi San Lorenzo v Firencah.
Kot je dejal Hugo Chapman, kurator na oddelku za italijansko risbo v Britanskem muzeju, Michelangelo ne bi bil vesel, če bi vedel, da si danes ogledujemo njegove pripravljalne risbe za velike umetnine, in dodal: "Michelangelo je želel, da ljudje vidijo le izgotovljene mojstrovine, ki naj jih navdušijo in naj pri tem ne razmišljajo, da je vsako umetniško delo posledica tisočerih odločitev."
V Britanskem muzeju razstavo napoveduje kot predstavitev del, za katera bi Michelangelo kot perfekcionist želel, da ostanejo očem drugih ljudi skrita. Risbe namreč razkrivajo ves umetnikov trud, ki je bil potreben za nastanek velikih mojstrovin, proces, za katerega je Michelangelo naredil vse, da bi ostal očem nepoklicanih skrit. Poleg tega je Michelangelo po končanem delu sam večinoma uničil pripravljalne risbe, da mu tekmeci ne bi ukradli katere od idej.
Risbe in skice so prišle iz vseh koncev sveta
Razstava, risbe zanjo sta posodila Ashmolejev muzej (Ashmolean Museum) iz Oxforda in Teylerjev muzej (Teylers Museum) iz Haarlema, del pa jih prihaja iz fondov Britanskega muzeja, bo prvič ponovno združila risbe in skice, ki so hranjene na različnih koncih sveta, odkar so po Michelangelovi smrti leta 1564 zapustile umetnikov atelje.
Med razstavljenimi deli bo tudi nekaj najzgodnejših risb, ki jih je Michelangelo ustvaril pri dvanajstih letih, pa tudi pripravljalne risbe za Sikstinsko in Medičejsko kapelo. Na ogled bodo tudi umetnikova pisma ter drobne skice, ki jih je Michelangelo delal le zase in za svoje najožje prijatelje.
Postavitev bo vključevala vrsto grobih skic delov človeškega telesa s tušem ali pastelno kredo, denimo vrsto upodobitev kolena v različnih položajih, v katerih je umetnik proučeval gibanje. Ob skicah bodo v pomanjšanem merilu predstavljene mojstrovine, z nastankom katerih so skice povezane.
Na ogled bodo tudi risbe, s katerimi si je Michelangelo pomagal pri poučevanju, in risbe nekaterih njegovih učencev. Na eno izmed njih je, denimo, umetnik zapisal: "Riši Antonio, riši Antonio, riši in ne zapravljaj časa."