Negativno mnenje si je prislužilo tudi ministrstvo za kulturo, ki v času ministrovanja Vaska Simonitija med drugim izvršelvalo transferje FS v skupnem znesku 2.640.326 evrov brez potrjenega plana dela in finančnega načrta, nad skladom ni izvajalo ustreznega nadzora ter enemu izmed treh vršilcev dolžnosti v letu 2007 Igorju Prodniku omogočalo opravljanje dodatnega dela kot v.d. direktorja, čeprav je bil hkratu tudi predsednik nadzornega sveta FS in direktor direktorata za medije na Ministrstvu za kulturo. "Takšno stanje je po našem mnenju, glede na predpise o uslužbenjskih razmerjih, nezakonito," je še povedal Šoltes.
Računsko sodišče je tako skladu kot ministrstvu predlagalo več popravljalnih ukrepov, glavni med njimi pa predvideva preoblikovanje FS v skladu z zakomom o javnih skladih, saj trenutno stanje nima ustrezne pravne podlage. Šoltes sicer priznava, da so nekateri zakoni na filmskem področju "dokaj neživljenski, a dokler predpisi veljajo jih je potrebno spoštovati." Omenjeno revizijo so poslali tudi kriminalistični policiji, ki preiskuje sume kaznivih dejanj.
Vprašljiva tudi smotrnost poslovanja
Računsko sodišče je v oceni smotrnosti poslovanja zaključilo, da sklad pri sofinanciranju filmskih projektov ni bil uspešen, saj ni izpolnil vseh načrtovanih ciljev. Tako je v letu 2007 porabil le 66 odstotkov prejetih proračunskih sredstev, od sofinanciranih 20 filmskih projektov v letu 2007 pa jih je bilo zaključenih samo 11.
Od teh se je sofinanciranje sedmih filmov začelo v letu 2006, dveh v letu 2005 in po en v letih 2003 in 1998. V letu 2007 je bil razviden zastoj filmske produkcije, saj je sklad s sofinanciranjem filmskih projektov pričel šele konec leta 2007, poleg tega pa je bilo število projektov, ki jih je pričel sofinancirati v letu 2007, manjše tudi v primerjavi z leti 2004, 2005 in 2006.