Jutri je dan za muzej!

Osrednja tema letošnjega mednarodnega dneva muzejev je kulturna krajina, novost pa skupna predstavitev slovenskih državnih muzejev.

Objavljeno
17. maj 2016 17.49
Razstava panojev na ploščadi Etnografskega muzeja v Ljubljani, 17. maja 2016. [Razstava,Etnografski muzej,Ljubljana,muzeji]
Tanja Jaklič
Tanja Jaklič

18. maj je mednarodni muzejski svet Icom leta 1977 ustoličil kot dan muzejev. Obeležujejo ga v več kot 35.000 muzejskih institucijah v več kot 140 državah sveta, letošnja osrednja tema so Muzeji in kulturna krajina, kar pomeni, da muzealci tokrat gledajo onkraj zidov svojih zbirk. Vstop v muzeje bo po vsej Sloveniji brezplačen.

Kot pravi Tanja Roženbergar, predsednica Icom Slovenija, gre za povezovanje z okoljem, kjer muzeji delujejo, in skupnostmi, s katerimi komunicirajo. »Gradivo, ki se hrani v muzejih, se mora povezovati z gradivom na terenu, skrb za ohranjanje dediščine pa se iz muzeja širi na celotno območje. Na ta način se oblikuje nov, ozaveščen prostor kulturne krajine. Želimo si, da bi se tema odražala v vseh ponujenih vsebinah.« Zato tudi objava nagrade Icom Slovenija, kjer nagrajujejo najboljšo interpretacijo teme. Jeseni načrtujejo skupen kongres, ki bo prav tako obravnaval to temo, enako bo v letošnjem letu naslovljena generalna konferenca Icoma v Milanu.«

Kulturni zakladi posameznih hiš

Slovenska novost, sprememba ali vsaj dobrodošla osvežitev je skupna predstavitev 12 državnih muzejev na ploščadi Metelkova. (Mimogrede: Državni muzej je ustanovila država zato, da zagotovi varstvo premične dediščine državnega pomena. V Sloveniji pa imamo še pokrajinske in mestne muzeje, ki jih lahko država pooblasti za opravljanje službe varstva dediščine). Tako se na ploščadi predstavljajo Narodni muzej Slovenije, Narodna galerija, Prirodoslovni muzej Slovenije, Slovenski etnografski muzej, MG+MSUM (Moderna galerija + Muzej sodobne umetnosti Metelkova), Tehniški muzej Slovenije, Muzej novejše zgodovine Slovenije, Slovenska kinoteka, Slovenski gledališki inštitut – Gledališki muzej, Muzej za arhitekturo in oblikovanje, Slovenski šolski muzej in Muzej krščanstva na Slovenskem (manjka samo leta 2000 ustanovljeni Muzej športa). »Gre za razstavo na panojih, izjemno raznoliko gradivo po materialih, provenienci in časovni opredelitvi dokazuje široko polje, na katerem delujejo nacionalni muzeji. To so likovna dela, izseki iz stalnih postavitev in aktualnih razstav, predmeti iz starejših obdobij in obdobja novejše zgodovine,« pojasnjuje Roženbergarjeva. Razstava izpostavlja tako moč sodelovanja, kot tudi kulturne zaklade, ki jih hranijo posamezne hiše: Muzej novejše zgodovine ima na panoju tako prizor iz stalne postavitve Slovenci v 20. stoletju, Narodna galerija sliko Zorana Mušiča iz umetniške zbirke Ljubana, Milade in Vande Mušič. Etnografski muzej predstavlja čupo, plovilo slovenskih ribičev iz leta 1898, MAO se predstavlja s fotografijo Bežigrajske soseske BS-7 iz razstave Soseske in ulice, Tehniški muzej z najstarejšim ohranjenim avtomobilom pri nas (Piccolo znamke Ruppe&Sohn), Šolski muzej s prizorom starih šolskih klopi, Narodni muzej zbirko devocionalij (nabožnih predmetov) stalne razstave ...

Muzejska noč 18. junija

Lani so se dnevi muzejev posvetili odgovorni družbi in vlogi muzejev pri ozaveščanju javnosti o posledicah človekovega delovanja na planet, predlani je bila tema Muzejske zbirke povezujejo, leta 2013 pa Muzej kot družbena sprememba. In da ne bo pomote: majski muzejski dan je seveda predhodnik junijske muzejske noči, ki je na soboto in je ponavadi obiskana bolj množično. Letos v kratki noči 18. junija pričakujejo med 30 in 40.000 obiskovalcev. Slovenske muzeje pa na današnji dan ponavadi obišče 10.000 obiskovalcev, večinoma šolskih skupin. Seveda je danes in 18. junija vstop v muzejske dvorane brezplačen.

In če je letošnja tema dneva muzejev kulturna krajina, se lahko vprašamo tudi, kakšno vlogo ima danes muzejska ploščad Metelkova kot križišče Muzeja sodobne umetnosti Metelkova (MSUM), enote Narodnega muzeja Slovenije, Slovenskega etnografskega muzeja, Kulta 3000, Centra Ustvarjalna Evropa v Sloveniji, Slovenske kinoteke, Ministrstva za kulturo ter Zavoda za varstvo kulturne dediščine. Oblikovanih je bilo nekaj predlogov (in prireditev), tudi v smeri dunajske muzejske četrti, a še precej sveži prostor v Ljubljani ni povsem zaživel. Upravljalec ploščadi je ministrstvo za kulturo, ki tudi želi, da prostor postane stičišče kulture, kulturnih dogodkov in urbanih športov. Današnja skupna akcija muzealcev pa je tudi nastala v tej smeri: opozoriti na potencial novega urbanega javnega prostora.