Dobra novica je prišla iz New Yorka. Spletna stran tamkajšnjega Muzeja moderne umetnosti, globalno znanega pod kratico MoMA, bo poslej zanesljivo pritegnila še kakega obiskovalca več.
V muzeju so se namreč, kot piše The New York Times, po dveh desetletjih arhivskega dela odločili za objavo celotnega arhiva razstavnega programa, kar pomeni spletno dostopnost do 3536 razstav oziroma do več kot 33.000 fotografij razstavnih postavitev. Prelistati je mogoče tudi kataloge ali kratke promocijske zapise, namenjene sedmi sili, sezname umetnikov in še kaj.
Vse do prve razstave postimpresionistov
Arhiv sega do prve otvoritvene razstave v muzeju z gostujočimi deli postimpresionistov Paula Cézanna, Paula Gauguina, Georgesa Seurata in Vincenta van Gogha, ki so jo odprli 7. novembra leta 1929, med vračanjem k minulim časom pa so v muzeju odkrili tudi kaj, kar bo spremenilo njihov pogled na preteklost.
Denimo to, da so dela Pabla Picassa uvrstili na kar 320 razstav, s čimer se ne more primerjati noben drug umetnik, in da so prvo razstavo kake umetnice pripravili prej, kot so mislili dotlej.
Prva razstava, posvečena ženski, se je zgodila v sezoni 1939, celo desetletje po odprtju muzeja, njena protagonistka pa je bila slikarka, ilustratorka in tudi literatinja Dahlov Zorach Ipcar, avtorica barvitih, kalejdoskopskih podob z motivi živali. Še vedno ustvarja! Živi v Georgetownu v zvezni državi Maine, novembra pa bo dopolnila 99 let. Sicer je napisala in ilustrirala več kot 30 otroških knjig.
Na tej povezavi pa je, denimo, tipkopis imen klasikov Ljubljanske grafične šole in drugih grafikov nekdanje Jugoslavije, ki so se Newyorčanom predstavili v davnih »neuvrščenih« časih, leta 1969. Onkrajoceanski pisalni stroj ni imel naših črk s strešicami, a so se v nekaterih primerih potrudili in jih dopisali ročno.