Za tlečo slo po knjig

Ljubljana, svetovna prestolnica knjige, je eden najodmevnejših domačih  kulturnih dogodkov. Slovenska prestolnica bo tako od 23. aprila za eno leto prostor številnih prireditev, namenjenih spodbujanju bralne kulture.

Objavljeno
07. maj 2009 11.25
Jela Krečič
Jela Krečič
Ljubljana - Ljubljana, svetovna prestolnica knjige 2010, je eden največjih odmevnih kulturnih dogodkov, ki se nam obetajo v bližnji prihodnosti. Zato so včeraj župan MOL Zoran Janković, ministrica za kulturo Majda Širca in direktor Javne agencije za knjigo (JAK) Slavko Pregel podpisali dogovor o sodelovanju pri izvedbi tega projekta.

 

Ljubljano je za prestolnico knjige Unesco izbral 18. junija lani. Slovenska prestolnica bo tako od 23. aprila 2010 do 23. aprila 2011 prostor številnih dogodkov, namenjenih spodbujanju bralne kulture pri različnih skupinah prebivalstva. Dokončna vrednost projekta še ni znana, ocenjujejo pa ga na okrog pet milijonov evrov.

 

Včeraj sklenjeni dogovor po besedah Uroša Grilca, načelnika mestnega oddelka za kulturo, izkazuje širok interes pri izvedbi tega velikega projekta. Zaenkrat ne prinaša veliko vsebinskih določil, pač pa postavlja temelj za bodoče vsebinsko sodelovanje med državo, mestom in JAK.

 

Dogovor trenutno opredeljuje sodelovanje podpisnikov pri sofinanciranju posameznih programskih sklopov, pri promociji projekta in spodbujanju širjenja bralne kulture ter pomena knjige in branja.

 

Župan Zoran Janković je ob tej priložnosti izrazil zadovoljstvo, da je Ljubljana častitljivi projekt dobila v konkurenci s prestolnicami, kot so Dunaj, Praga idr. Poudaril je, da je po nekaterih raziskavah slovenska prestolnica ne le najbolj lepo, varno in pošteno mesto, pač pa tudi mesto, ki med novinkami v EU s svojo kulturno ponudbo najbolj zadovoljuje kulturne potrebe svojega prebivalstva.

 

Ministrica Majda Širca je prav tako izrazila prepričanje v včeraj sklenjeni dogovor za »plemeniti« projekt knjižne prestolnice. Javni zavodi in druge institucije, ki bodo prijavili projekte, vezane na knjigo, bo ministrstvo obravnavalo prioritetno, je napovedala Širca. Podprla je tudi izdajanje novega kulturnega štirinajstdnevnika, ki bo izhajal v letu svetovne prestolnice knjige, saj tovrstnih poglobljenih branj pri nas manjka. »Minister za knjigo«, kot je direktorja JAK Slavka Pregla imenovala ministrica, je spomnil, da je knjiga v Ljubljano prišla že pred petsto leti in bila sprejeta na posebno ognjevit način. Izrazil je upanje, da bo JAK po svojih najboljših močeh »prižgala ogenj ustvarjalcev knjige, založnikov, razpihala tlečo slo po knjigi med bralce in tako Ljubljano vpisala na svetovni zemljevid kot mesto, v katerem se največ bere«.

 

Sporazum o sodelovanju pri tem projektu je župan Zoran Janković podpisal tudi z Brankom Pavlinom, direktorjem časopisne družbe Dnevnik, d. d., ki bo medijski sponzor projekta, in generalnim direktorjem RTV Slovenija Antonom Guzejem, ki bo prav tako temeljito medijsko pokrila svetovni projekt.