Dunaj - Dunajska Albertina bo tudi letos najbrž ena od najbolje obiskanih avstrijskih ustanov, za katere je treba plačati vstopnino. K temu bo veliko prispevala tudi pred dnevi odprta razstava Picasso – slikanje proti času, ki bo na ogled do 7. januarja 2007. Na njej je mogoče videti več kot 200 slik, risb, grafik in skulptur Pabla Picassa (1881–1973), nastalih ob koncu umetnikovega življenja.
Drugače kot na prejšnjih Picassovih razstavah na tej eksponati niso iz ene same zbirke, temveč iz več kot 60 zbirk iz številnih držav. Avtor je Werner Spies, nekdanji direktor pariškega Pompidoujevega centra in največji strokovnjak za Picassa, saj ga je dobro poznal tudi osebno. V govoru ob otvoritvi je odločno zavrnil trditve, da znameniti umetnik v zadnjih letih življenja ni ustvaril pomembnih del.
Po bližnjici do cilja
V poznih Picassovih motivih je očitna razlika med besnim in neredko skicirajočim ekspresivnim slikarstvom ter temeljito izvedenimi grafikami, s katerimi je želel nekaj izraziti. Za to dvojnostjo divjega slikarskega sloga in reflektirajočega grafičnega sloga se skriva umetnikov panični strah, da mu do neizprosne smrti ostaja čedalje manj časa. Na delih, razstavljenih v Albertini, je očiten tudi kontrast med mladostniško vitalnostjo, erotiko in lepoto na eni strani ter starčevsko žalostjo in zavestjo o minljivosti na drugi. Na ta eksistenčna vprašanja je gotovo vplivalo tudi dejstvo, da je takrat živel s 45 let mlajšo ženo.
Več o tem preberite v torkovi tiskani izdaji Dela.