Menijo namreč, da bo število prebivalcev še letos doseglo sedem milijard, čez 40 let pa nas bo kar devet milijard. Razlog za to je predvsem hitra rast prebivalstva v revnih državah Afrike in Južne Azije. Da bi vsa ta lačna usta nahranili, bi morali v naslednjih 40 letih proizvesti toliko hrane, kot smo je v zadnjih 8000 letih, še menijo.
Če se bo takšen trend nadaljeval, bo Zemlja v tem času postala nerazpoznavna. Vse več prebivalstva bo porabilo tudi vse več energetskih virov, prav tako pa se bodo v tretjih državah po predvidevanjih povečali prihodki in s tem zaloge hrane. To bo povzročilo, da bodo zaužili več mesa kot je potrebno, s tem pa bodo rastle potrebe po žitu. Nastane začarani krog.
»Več ljudi, več denarja, večja potrošnja, ampak isti planet,« je dejal Jason Clay s svetovnega sklada World Wildlife Fund, s tem pa poskušal spodbuditi znanstvenike, naj vendarle ukrepajo in začnejo s spremembami glede pridelave hrane.
Strokovnjaki s področja prebivalstva si bodo še bolj prizadevali za uveljavitev prebivalstvene politike, tako da bodo omejili število rojstev na družino. V načrtovanje družin je bilo vloženega zelo malo, zdaj pa se zanimanje za tovrstne ukrepe povečuje, saj več prebivalcev pomeni tudi večjo obremenitev za modri planet, kar se odraža tudi v globalnem segrevanju.