Navada se z navado zbija

Strokovnjaki na primeru odvisnosti od prebiranja elektronske pošte osvetljujejo, kako zlahka uspe komur koli.

Objavljeno
12. oktober 2011 14.51
Posodobljeno
13. oktober 2011 20.30
L. B.
L. B.
Ste kdaj poskusili spremeniti to, kako začenjate dan, pa vam je volja na pol poti presahnila? Zastavili ste si, na primer, da vsako jutro telovadite, a že tretje jutro zapovrstjo tega niste storili, niste se mogli upreti skušnjavi, da najprej odprete elektronski poštni predal. Samo minutko, da jih preletite, ste si rekli, nato pa ste pred računalnikom ždeli tako dolgo, da vam je zmanjkalo časa za vadbo. Kako si tako utrditi voljo, da premagate slabo navado?

Odvisni?

Vdajanje skušnjavi ne pomeni, da imate prešibko voljo, ampak da vam je jutranje pregledovanje elektronskih sporočil prešlo v navado, ki jo ponavljate iz dneva v dan, leto za letom. Daje vam občutek, da ste pomembni, saj ste vendar dobili pošto, in dejavni, povezujete se s svetom, mar ne? Prijetni občutki, ki se vam vzbudijo ob pregledu na pošto, navado le še utrdijo, dokler ne postane tako močna, da jo je težko opustiti. Od nje postanete odvisni.

Suženj ali gospodar?

Slabe navade, s katerimi smo zasvojeni, je, tako strokovnjaki, najlažje opustiti, če jih nadomestimo z novimi, dobrimi. Ne moremo jih preprosto opustiti, saj bi v času in prostoru, ki jim ju navadno namenjamo, zazijala praznina. Povrhu navade, naj so še tako slabe, zadovoljujejo človekove resnične potrebe. V primeru branja elektronske pošte potrebo po tem, da smo na tekočem in se počutimo pomembne. Če naj se je otresemo, moramo najti dobro navado, s katero bomo nadomestili slabo, pri čemer nam bo nova dajala enak občutek pomembnosti kot prej slaba.

Če ste suženj, ne pa gospodar svojega elektronskega poštnega predala, naj bi si, predlagajo strokovnjaki, vsako jutro, brez izjeme, vzeli čas za to, da nekaj minut pišete o sebi, svojih mislih, čustvih in načrtih. Potem lahko, če vam ostane še kaj časa, odprete tudi poštni predal. Res samo za minutko, nikar pa najprej ne odprite predala, češ pisal bom že potem, kajti dober načrt vam bo spet splaval po vodi.

Zavedati se sprožilnikov


Pri izkoreninjanju slabe navade in uveljavljanju nove dobre, s katero jo bomo nadomestili, je treba odkriti, kaj sproža slabo. To so reči, dogodki, ljudje, ki jim takoj sledi razvada. Kadilci, na primer, prižgejo cigareto po dobrem kosilu, med kavo, ko so v stresu, se družijo s prijatelji, ipd. Nova navada mora biti takšna, da jo bodo pomagali predramiti enaki sprožilniki kot prej slabo.

V primeru branja elektronskih sporočil je sprožilnik lahko že to, da je računalnik na mizi. Vključen ali ne. Morda pa se zapodite v poštni predal takoj, ko v službi sedete za delovno mizo. Namesto da bi se najprej lotili resnega, duhamornega dela, naredite okljuko, preverite elektronska sporočila. Tako imate občutek, da ste vendarle že nekaj naredili, čeprav se v resnici dela niti pritaknili niste. Ali pa vsakič, ko pri delu zadenete ob nekaj, kar vam ne gre prav gladko, ali vam je dolgočasno, skočite v predalček in preverite, ali ste dobili novo pošto? Greste večkrat na dan, kar tako, ko pač nimate drugega dela ali je pred vami nadležen kup posode, ki bi jo bilo treba pomiti, pokukat v elektronski poštni predal?

Nova navada, stare potrebe

Poiščite majhno, pozitivno navado, ki bo zamenjala slabo, visenje na elektronskem poštnem predalu. Zadovolji naj vsaj nekatere potrebe, ki jih je prej stara navada. Začnite z majhnimi koraki, sicer vas čaka trd boj. Če hočete zjutraj pisati, si nikar ne zadajte naloge, da boste vsako jutro napisali tri dolge strani, raje se omejite na pet minut pisanja. Če bo potrebno le malo truda, boste lažje premagali strah in odpor pred novo navado. Tudi ko ste se prej namenili preveriti elektronsko pošto, si niste rekli, da boste to počeli eno uro, ampak ste si dopovedovali, da boste pokukali samo za sekundo.

Namesto pisanja o sebi, seveda, si lahko izberete tudi katero drugo novo dobro navado – jutranje listanje svežega časopisa, tiskanega ali na vašem novem ipadu, branje, celo telovadba, zakaj pa ne. Namesto visenja na elektronskem poštnem predalu med delom si lahko omislite minutno pretegovanje, dobesedno, seveda, raztegovanje vseh mišic v telesu tako, da se postavite na prste nog, roki dvignete k nebu, kolikor morete, ali pa da si za nekaj minut spočijete oči od računalniškega zaslona tako, da si z dlanmi nežno pokrijete oči in sproščeno za zaprtimi vekami opazujete temo.

S skodelico kave

S čimer koli ste se odločili spodriniti slabo navado, bodite pozorni, kako ste se v slabem in dobrem odzvali na novo zaželeno. Pozitivni odziv pri novi navadi pomeni, da vam bo lažje opustiti staro nezaželeno. Zaradi tega je dobrodošlo, da si novo naredite čim prijetnejšo. Jutranje pisanje dnevnika, na primer, si naredite privlačnejše s skodelico kave v tihem, spodbudnem okolju, osredotočite se na prijetnost tega opravila, ne na njegove težke plati. Če hočete meditirati, se osredotočite na to, kako sproščeni boste potem, ne ukvarjajte se s tem, kako težko je začeti.

Enako naredite z negativno povratno informacijo, če ne boste naredili, česar ste si zadali za novo navado. Zamislite si posledico, ki bo za vas neprijetna, na primer, zaupajte prijateljem, da boste spremenili svojo navado, objavite to na družabnem omrežju facebook ali twitter, na blogu ali po elektronski pošti. Poročajte jim o svojem uspehu ali neuspehu. Če boste na očeh javnosti, se boste bolj trudili za uspeh. Povejte prijateljem, ne počnite tega le na skrivaj.

Nagradite se


Novo navado uvedite takoj, ko se pojavi sprožilnik zanjo. Če boste to vztrajno ponavljali en mesec, vam bo uspelo. Novo navado namreč najlažje utrdimo tako, če se odzovemo vsakič, ko se pojavi sprožilnik za staro, ki jo hočemo izriniti, in to ponavljamo neprekinjeno nekaj časa. Koliko ponovitev je treba, je odvisno od tega, kako zahtevna je navada in kako vztrajni ste. Ali, povedano drugače, približno toliko ponovitev, kot je bilo potrebnih, da ste utrdili nezaželeno navado, je dobrodošlih, da usvojite novo, želeno. O uspehu poročajte ljudem, ki jih želite razveselite s svojim napredkom.

Premagajte potrebo, da bi se vdali stari navadi, ki bo prej ali slej znova priplavala na površje in zahtevala vaš čas oziroma pozornost. Ne recite si, da nimate dovolj močne volje, morda le ne poznate pravih zvijač. Če se jih naučite, se ne boste mogli več izgovarjati. Predvsem pazite na podzavestno potrebo po stari navadi, ki vas lahko premaga, kadar jo prepozno opazite. Bodite pozorni, saj prihaja v valovih, ki se okrepijo, dosežejo vrhunec in nato, na srečo, izzvenijo, izginejo. Počakati morate le minuto ali dve, da mine vrhunec. Nekajkrat počasi in globoko vdihnite. Potreba sproža občutek strahu, napetosti v prsih. Globoko dihanje pomaga sprostiti to napetost, ta zato kmalu izgine. Sprehodite se, saj se s telesno dejavnostjo znebimo pritiska. Hodite, naredite nekaj sklec ali počepov, poskakujte in podobno.

Ko vam uspe opustiti slabo navado, se nagradite. Dobro vam bo delo, če se potrepljate po rami, si privoščite masažo, večerjo v prijetnem okolju ali kar koli že. Tudi to vam bo pomagalo, da se zlepa ne boste vrnili na stare tire. Po tednu dni boste že premagali najhujše. Stare skomine bodo slabele, dokler ne bodo tako šibke, da jim boste zlahka kos. Najpomembneje pa je, da premagate razumske izgovore, zakaj bi se vrnili k stari navadi, saj si jih naši možgani kar naprej uspešno izmišljujejo. Pozabite samo na minutko na elektronskem poštnem predalu iz napačnih razlogov, ker da prav zdaj čakate zelo pomembno sporočilo.