Kaj morate vedeti pred barvanjem las

Barva, ki vas je očarala na embalaži, je vedno za odtenek svetlejša kot na laseh.

Objavljeno
14. september 2011 16.09
Posodobljeno
15. september 2011 10.00
M. F.
M. F.

Čas je za novo spremembo. Tokrat boste začeli pri barvi las. Odločitev je dokončna, niste pa še popolnoma prepričani, kakšno bi si izbrali, da bi bila razlika dovolj opazna, lasje pa bi bili kljub temu videti naravno. »Vaša naravna barva las je vsekakor temelj za izbiro želenega odtenka,« pravi priznana hollywoodska frizerka Sharon Dorram, ki skrbi tudi za podobo Julie Roberts, Nicole Kidman in Kate Hudson. Kaj še priporoča?

Ocenite osnovo

»Ženske s svetlejšimi odtenki imajo več možnosti za eksperimentiranje z barvo las kot tiste, ki imajo naravno temnejšo barvo. Svetlolaskam namreč običajno pristajajo vsi toni,« pravi Sharon in dodaja, da se je glede nove barve vsekakor najbolje posvetovati s frizerko ali frizerjem.

Hitite počasi

Če želite barvo, ki je popolno nasprotje vaše naravne, ne pričakujte čudežev. Večja je razlika, večja je verjetnost, da odtenek ne bo že po prvem barvanju takšen, kot bi si ga želeli. Prav zato Dorramova priporoča: »Očitna sprememba potrebuje več faz barvanja las. Začnite z manjšimi kontrasti, nato pa jih pri vsakem barvanju stopnjujte. Tako boste najlažje prišli do želenega odtenka.«

Preizkusite barvo

Iz svetle v črno ali obratno? Da ne bi kasneje dejanja obžalovali, najprej z lasuljo preizkusite, kako se popolnoma drugačna barva poda obliki obraza, predvsem pa polti, barvi obrvi in očem.

Najdite pravo barvo

Če ste občutljivi za katero od kemikalij, bodite pozorni na sestavne barve. Če želite zgolj blago spremembo, barve sploh ne boste potrebovali. Pomagate si lahko z blažjimi barvnimi šamponi. Za drastične spremembe pa izberite tiste, ki vsebujejo več peroksida, sicer rezultat ne bo zadovoljiv.

Odtenek naj bo svetlejši, kot si ga želite

Nasvet, ki se ga držijo vsi frizerji. Barva, ki vas je očarala na embalaži, je namreč vedno za odtenek svetlejša, kot bodo po njeni uporabi vaši lasje.

Pred barvanjem brez pranja

Naravne maščobe na lasišču delujejo kot zaščita pred draženjem barve, poleg tega pa je malce umazane in mastne lase lažje razdeliti na primerne pramene, kot ravno oprane. Barva se zato lepše porazdeli od korena pa vse do vrha las.

Dovolj barve!

Če se barvate sami pazite, da vam med preobrazbo ne zmanjka barve! Tiste z dolgimi in gostimi lasmi naj si pripravijo vsaj tri škatlice! »Če se boste trudili, da bi premajhno količino barve nanesli na celotne lase z učinkom zagotovo ne boste zadovoljni, saj bo barva delovala izprano,« svetuje priznana frizerka.

Izogibajte se soncu in bazenom

Klor in pretirano izpostavljanje soncu lahko povzročita spremembo odtenka na vaših laseh. Najobčutljivejši so posvetljeni lasje, ki lahko ob stiku s klorom dobijo zelen pridih. Takšna neprijetnost lahko doleti tudi rjavolaske, črni lasje pa ob stiku s klorom in pri pretiranem sončenju izgubijo sijaj. Za vse velja: vsaj dva tedna pred barvanjem in po njem se izogibajte bazenom.

Primeren šampon

Nekatere vrste šampona, predvsem tiste s formulo proti prhljaju, lahko zaradi sulfatov in drugih kemikalij spremenijo barvo las. Najboljše bo, da izberete šampon in balzam, ki je namenjen izključno barvanim lasem. Balzam je obvezen, sicer bodo lasje izgubili sijaj in postali suhi.

Barva poškoduje

Ne glede na to, ali se barvate v salonu ali doma (ne glede na kakovost izdelka): lasem agresivni postopki, kot je barvanje, škodijo. Kemikalije namreč spreminjajo barvni pigment v laseh. Zato si obvezno priskrbite masko z globinskim in regenerativnim delovanjem in jo vsakih 10 dni nanesite na lase.

Za dodatni lesk bo poskrbel limonin sok, ki mu dodajte nekaj kapljic olivnega olja, lahko pa si pripravite medeno masko: zmešajte dva rumenjaka in med, zmes nanesite na lase, zavijte jih v toplo brisačo in počakajte pol ure, preden ga izperete.