Različni glasovi in različna glasbila so odmevali med gostijo, ki je bila v nasprotju z nekdanjimi javnimi banketi prav intimna večerjica. Povabljenih je bilo namreč samo štirideset izbrancev vojvode Este v ferrarskem predmestju Belfiore, v naselju, ki so ga zgradili po zgledu antičnih parkov, svečanost pa je Cristoforo Messibugo opisal tudi v svoji knjigi Banchetti, ki je od leta objave 1549 pa do 1626 doživela trideset izvodov.
Užitek ob hrani in pijači
Na gostiji, ki je bila pravzaprav povsem komornega značaja, so hrano in pijačo spremljale skulpture iz sladkorja, voska in testa, ki so jih oblikovali sloviti umetniki po naročilu plemenitih gostiteljev, v popolnem dramaturškem trenutku pa so sledile alegorične upodobitve, ki so se stopile z gastronomsko predstavo, v kateri sta bila okus in vonj jedi tako pomembna kakor njihov videz. Vse je imelo drugačen prizvok – renesansa, renesansa, renesansa! Osvobojeno zavedanje, da se v hrani in pijači lahko uživa in da lahko skozi ta užitek spoznavamo svetove, ki se z miz in krožnikov selijo v našo dušo in možgane.
Tako po zaslugi prefinjenih ferrarskih ribjih jedilnikov kakor tudi okusov posameznih jedi, ki so se vrstile pred sladkima Venero in Kupidom, medtem ko so satiri in sileni, v katere so se preoblekli sluge slovitih vojvod, ponujali hladne predjedi in solate iz morskih sadežev. Sledili so paštete iz postrvi, polnjena jajca, kaviar, jetra ščuke in jesetra v divjih pomarančah, pečena riba v česnovi omaki, ocvrti smuč, pogače s slanim sirom in slano ribo, testenine z morskimi sadeži in ocvrti lignji po beneško, girice in gavuni iz ustja reke Pad. Pa sladice in kolači ter tekmovanje v petju in plesu, z medom začinjeno vino, igre in serenade.
In bil je čas posta, visoki gostje vojvode Este pa so zato izmenjevali modre domislice, previdno izbirali besede in ugotavljali, kdo uporablja lastne možgane. Da ne bi kdo morda porušil sestave jedi in hodov ter skladnosti različnih glasov in različnih glasbil – di diverse voci e vari strumenti.
Črne testenine z morskimi sadeži
V paradižnikovi omaki na hitro podušite 2 kg morskih sadežev (školjk, rakov in skuhanih glavonožcev), vmes pa dolijte 1 dl belega vina. Ko se školjke odprejo, dodajte 1 kozarec proška in 1 žlico kaper, posolite in popoprajte. V omako dodajte 1 kg skuhanih in precejenih testenin ter vse dobro zalijte z bešamelom. Dajte v pečico za kratek čas, da se naredi skorjica.
Ocvrti in pečeni lignji
Približno pol kg obročkov svežih lignjev povaljajte v moki, v kateri ste razmešali še sol in poper, ter jih na hitro ocvrite v vročem olju. Na žaru ali na plošči specite še pol kg lignjev, ki jih kot pravi ribič niste očistili.