Pravijo, da si z denarjem ne morete kupiti ljubezni, a si boste z milijonom evrov lahko kupili najdražjega človekovega najboljšega prijatelja. Rdeči tibetanski mastif je najdražji pes na svetu, prodali so ga za deset milijonov juanov oziroma 1,076.000 evrov. Velikega brizga, Hong Dong v kitajščini, je vzredil premogovniški baron s severa Kitajske. Sreča je, da je novi lastnik multimilijonar, saj vzdrževanje Velikega brizga ni najcenejše, 81 kilogramov težki kosmatinec, ki še raste, potrebuje dovolj piščančkov in govedine pa tudi kitajskih delikates, denimo morske kumare in morsko uho. Odrasli tibetanski mastifi tehtajo tudi do 130 kilogramov in več, približno toliko kot igralec ragbija. K sreči je povprečna teža malce nižja.
Njegov rejec Lu Liang pravi, da je Veliki brizg popoln primerek, ekstravagantna cena za 11 mesecev starega štirinožca pa povsem primerna. »Veliko denarja smo zapravili za njegovo vzrejo, veliko uslužbencev moram plačati,« pravi Lu Liang in še, da bi lahko novi lastnik za vsakokratne parjenje rdečega samca zaračunal 11.500 evrov!
Visoka cena je dokaz, da je tibetanski mastif postal na Kitajskem statusni simbol, nadomestil je nakit in avtomobile, s katerimi sicer superbogati razkazujejo imetje. Ne le da rdeča velja za srečno barvo, tibetanski mastifi naj bi bili svete živali, lastnika blagoslovijo z zdravjem in varnostjo. Tibetanci verjamejo, da je v psih duša menihov in nun, ki niso bili dovolj dobri, da bi se reinkarnirali v ljudi. Med slavnimi lastniki slavnih psov je bil tudi Džingiskan, ki je menda zraven vojske vzel s sabo kar 30.000 teh psov, da bi osvojil zahodno Evropo.
Ti kosmatinci so zelo pametni, samozavestni, uravnovešeni in umirjeni, so dobri čuvaji, najprej so jih uporabljali za varovanje živine, so tudi dobri zaščitniki, sami ocenijo, kdaj je treba posredovati; do drugih živali so prijazni, radi imajo otroke.
Tudi dozdajšnji rekorder, torej najdražji pes na svetu, je bil tibetanski mastif: Rdeči lev je bil lani ocenjen na 1,042.000 evrov.