V soboto in nedeljo, 27. in 28. avgusta, je bila v novem hotelu biatlonskega centra na Pokljuki, v samem jedru Triglavskega narodnega parka, razstava gob.
Da gobarske razstave ni lahko pripraviti, priča podatek, da so primerke nabirali člani kar treh gobarskih društev, poleg organizatorja GD Jurček Bled tudi GD Štorovka iz Škofje Loke in GD Hočevje, občina Dobrepolje.
Glavni akterji uspešne razstave so bili zlasti Dolfi Potočnik, Drago Novinec in Boža Zupančič, vsi GD Bled, člani GD Štorovka Škofja Loka in Slavko Pajntar Pinki.
Gobe je treba razporediti in označiti
Nepogrešljivi pri pripravi so bili determinatorji, ki strokovno razporedijo in označijo posamezne glive. Tu so sodelovali kar trije izmed osmih, kar jih Slovenija premore: Bogdan Tratnik, Andrej Esenko in Marta Novljan.
Da so nabrali 107 različnih vrst gob, je bilo treba veliko prizadevnosti in prehojenih kilometrov po gozdovih. Potem so tu še mah za podlago, praproti, korenine dreves za okras pa še marsikaj.
Označevanje gob na razstavi mora biti jasno, nedvoumno, v slovenskem in latinskem jeziku. Tu pomot ne sme biti. Za zbrane predstavljene eksponate se je trudilo samo 15 članov vseh treh društev, največ seveda iz GD Bled. Ker glive hitro propadajo, jih je treba nabrati v istem dnevu, ko razstavo postavljajo, morda kakšen dan prej. Seveda je stalna praksa, da se razstava dopolnjuje z novimi vzorci, s svežimi primerki, ki zamenjajo uvele ali propadle gobe, dodajo pa tudi kakšno novo. Tako so imeli v nedeljo 18 različnih gob več kot prejšnji dan. Kako jim to uspe, mi ni prav jasno. Rastišča in vrste gliv so spoznavali vrsto let, tako da vedo, kje in kdaj kaj raste.
Obisk bi lahko bil boljši
Obisk razstave je bil prvi dan zadovoljiv, ne pa najboljši, saj tisti zagnani »gobarji«, ko je suša in gob ni, ne pridejo na Pokljuko, čeprav jim niti malo ne bi škodilo. Marsičesa bi se namreč lahko naučili. Roparje, kot jim sam pravim, tako in tako zanimajo samo lisičke in kapitalni jurčki. Žal!
Načrti za prihodnost
In kakšen je načrt GD Jurček Bled v prihodnje? Naslednja razstava bo predvidoma 16. in 17. septembra v informacijskem središču TNP na Bledu, kamor običajno pridejo na ekskurzije dijaki, naslednja pa 24. in 25. septembra v Stari Fužini v Bohinju. Dolfi Potočnik upa, da bo bera takrat še boljša. Oba omenjena kraja je vredno obiskati tudi zaradi sprehoda po bližnji okolici, saj je tam res kaj videti. Čisto tako, za sprostitev in lahkoten izlet. To namreč pomirja živčke.