Zagrizel je kar v podganji zob

Z gnusom je ugotovil, da zob pripada podgani.

Objavljeno
08. februar 2011 19.34
Sebastijan Ozmec
Sebastijan Ozmec
LJUBLJANA – V  Evropi je pred kratkim izbruhnila afera z nevarnim dioksinom v hrani, nevarno rakotvorno snovjo. Znano je tudi, da so prehranski dodatki v večjih količinah nevarni. Trenutno živilska industrija hrani dodaja kar 2800 različnih spojin. Včasih pa kupce v velikih trgovinah poleg običajnih kemikalij, ki jih dodajajo prehranskim izdelkom, preseneti tudi kakšen poseben dodatek k živilu. To se je zgodilo tudi F. K. iz obrobja Ljubljane, ki je v mesnih kroglicah, te je kupil pri enem izmed večjih tujih trgovcev pri nas, naletel na podganji zob.

»V E.Leclerc sem šel pred kakšnimi desetimi dnevi po manjših nakupih,« nam je pojasnjeval. »Potrošil sem tako malo, da niti računa nisem shranil.«

Ko pa je prišel domov in je njegova žena čez dva dni pripravila mesne kroglice, ki jih je kupil, je celotna družina obnemela. V že pripravljeni hrani jih je čakalo neprijetno presenečenje. »Ni bilo treba dosti kuhati, saj je bila jed že pripravljena in sem jo moral samo pogreti. Žena je pojedla svojo porcijo, jaz pa sem sredi svoje zagrizel v nekaj trdega.«

Najprej si je misli, da je zagrizel v kakšno kost ali kaj drugega trdega, ko pa je iz ust privlekel zob, se je pošteno vprašal, kaj mu prodajajo veletrgovci. »Nekaj se mi je zataknilo za zobe. Najprej sem mislil, da je kamen. Izkazalo pa se je, da ni kamen, ampak zob. Takoj sem vedel, da gre za zob podgane, ker ti ni treba biti genij, da to ugotoviš. Povrhu sem po naključju biolog. Šlo je za zgornji sekalec podgane.« Seveda ga je ugotovitev šokirala: »Če se človek nenadoma zave, da je pojedel kuhano podgano, je občutek najmanj neprijeten. Še posebno zato, ker hrano, ki jo kupujemo v E.Leclercu, dajemo tudi otrokom in potem se lahko vprašamo, kaj za boga nam pakirajo vanjo.«

Ker se kaj takšnega ob vseh varnostnih mehanizmih ne bi smelo dogajati, je navezal stik s francoskim trgovcem. Poklical jih je in se pritožil. Vodja nadzora kakovosti v E.Leclercu Mirjana Fink mu je v dopisu zatrdila, da bodo zadevo raziskali: »Kot smo vam ob tem pojasnili in zagotovili, vas obveščamo, da smo postopek reklamacije sprožili – obvestili smo našega dobavitelja, mu posredovali vse znane podatke in ga pozvali, da zadevo razišče ter nam posreduje mnenje oziroma morebitne ugotovitve. Družba Scamark – Francija, ki je odgovorna za živila z blagovno znamko Marque Repere, med katere spada zadevno živilo, se je na prejeto informacijo takoj odzvala.«

Kupec, ki je med kosilom zagrizel v podganji zob, je zadovoljen, da se bo zadeva raziskala, vseeno pa bo odslej veliko bolj previden pri nakupih: »Nimam več zaupanja v sisteme, ki tečejo znotraj te verige zaradi tega, ker že dlje spremljamo in vidimo, kakšna je vloga trgovcev, ko je treba dvigniti ceno in pobrati dobiček.« Zato bo poslej bolj skrbno izbiral, kakšna živila bo kupoval, čeprav ne bo zamenjal trgovca, saj nima smisla: »Vsakdo, ki malo prouči zadevo, hitro vidi, da konkurence na področju velikih trgovcev v Sloveniji ni. Če bi hotel kupovati pri drugem trgovcu, bi se zdaj moral voziti čez pol Ljubljane. Kar se tiče moje izkušnje, bom od zdaj naprej kupoval predvsem slovensko. Izogibal se bom tujim izdelkom. To bo posledica tega. Francoskih stvari ne bom kupoval. Slovenskim izdelkom še zaupam, drugim pa ne.«