»Ob praznovanju 200. obletnice njegovega rojstva si želimo, da duhovna in materialna dediščina afriških ljudstev v treh slovenskih muzejih – v Ljubljani, Velenju in Slovenj Gradcu – obogati naša spoznanja o tistem delu sveta, ki velja za zibelko človeštva,« so povedali avtorji razstav Marko Frelih (Slovenski etnografski muzej), Brigita Rajšter (Koroški pokrajinski muzej) in Blaž Verbič (Muzej Velenje).
V Sloveniji je veliko muzejev, ki imajo v svojih zbirkah predmete iz neevropskih držav, med njimi tudi predmete iz Afrike. »A v treh so afriške zbirke še posebej izpostavljene in že desetletja prisotne na stalnih razstavah: v Slovenskem etnografskem muzeju, v Muzeju Velenje in v Koroškem pokrajinskem muzeju,« je povedal direktor Koroškega pokrajinskega muzeja (KPM) Tadej Pungartnik.
Iz Kenije v Velenje
Slovenski etnografski muzej načrtno dokumentira vse oblike povezav Slovencev z Afriko, ki neprekinjeno trajajo že od 19. stoletja. V muzeju poleg bogate materialne dediščine hranijo tudi pomembno zbirko fotografij in arhivskih dokumentov.
Muzej Velenje je z Afriko povezan z življenjsko zgodbo češkega kiparja, pisatelja in popotnika Františka Foita. »Zapletene okoliščine so ga s soprogo Ireno iz Kenije pripeljale v Velenje. V grajskih prostorih si lahko obiskovalci ogledajo zbirko mask, kipov ter kiparskih izdelkov študentov, ki jih je poučeval,« so povedali v KPM, kjer hranijo bogato zbirko dr. Franca Tretjaka, domačina, ki je bil eden vodilnih strokovnjakov za analizo in razvoj afriškega gospodarstva v obdobju neuvrščenih. v Afriki je preživel skoraj dve desetletji. Tokrat so postavili na ogled predmete, ki jih širši javnosti še niso predstavili, saj so jih na novo pridobili leta 2012.
Skupna razstava treh muzejev je zasnovana kot gostujoča. Od maja do septembra 2019 bo na ogled v Koroškem pokrajinskem muzeju, v Muzeju Velenje bo gostovala od septembra 2019 do januarja 2020, od februarja 2020 pa bo gostovala v Slovenskem etnografskem muzeju.