Brazilci po enajstmetrovkah končali olimpijsko prekletstvo

Brazilija je po enajstmetrovkah premagala Nemčijo s 6:5 in osvojila svoj prvi naslov.

20. avgust 2016 23.38
20. avgust 2016 01.18
FBL-OLY-RIO-2016-MEN-BRA-GER
M. Ž.
M. Ž.

Rio de Janeiro - Nogometašem Brazilije se je od srca odvalil velik kamen, saj so v finalu olimpijskih iger na štadionu Maracana po streljanju enajstmetrovk s 6:5 premagali Nemce in sploh prvič v zgodovini postali olimpijski prvaki.

Redni del tekme se je končal z izidom 1:1. Za Brazilijo je v 27. minuti zadel Neymar, ki je mojstrsko izvedel prosti strel, za Nemčijo pa je v 59. minuti izenačil Max Mayer.

Podaljšek ni prinesel zmagovalca, zato so sledile enajstmetrovke. Tam so bili uspešni prvi štirje izvajalci na obeh straneh - pri Nemčiji Matthias Ginter, Serge Gnabry, Julian Brandt in Niklas Süle, pri Braziliji pa Renato Augusto, Marquinhos, Rafinha in Luan.

Ključni dogodek se je zgodil v peti seriji, ko je brazilski vratar Weverton ustavil strel Nilsa Petersena, za gostitelje pa je zadel Neymar in Brazilci so se veselili premiernega naslova.

POTEK FINALA

V velikem finalu so imeli prvo večjo priložnost Nemci. V enajsti minuti je Julian Brandt udaril s približno osemnajstih metrov, veselje pa mu je preprečila prečka.

Brazilci so to znali izkoristiti in so povedli v 27. minuti. Strelec je bil prvi zvezdnik Neymar, ki je iz prostega strela mojstrsko meril v levi zgornji kot, vratar Timo Horn je bil nemočen.

Nemška reprezentanca je po prejetem golu odgovorila z napadalno igro in po le štirih minutah nadaljevanja znova stresla prečko, ko se je predložek z leve strani odbil od branilca Marquinhosa in skoraj premagal Wevertona.

»Elf« je imel v prvem polčasu obilo smole, saj je v 35. minuti še tretjič zadel okvir brazilskega gola. Kot tretji ga je stresel Sven Bender, ki je z glavo pričakal predložek Juliana Brandta, vendar pa je ostalo pri vodstvu Brazilije.

Gostitelji so v vodstvu ostali vse do 59. minute, nato pa jih je šokiral gol Maxa Mayerja. Nemški kapetan je v kazenskem prostoru sprejel podajo Jeremyja Toljana in žogo poslal v levi spodnji kot.

Redni del tekme se je končal z neodločenim izidom 1:1. V podaljšku so več želje po golu prikazali Brazilci, ki pa jim ni uspelo streti nemškega odpora. Še najbližje golu je bil Felipe Anderson, ki je v 106. minuti po podaji Neymarja sam stekel proti nemškim vratom, a je njegov strel ustavil Timo Horn. O zmagovalcu olimpijskega turnirja so šele drugič v zgodovini odločale enajstmetrovke.

Reprezentanci sta pri strelih z bele točke pokazali veliko zbranosti, saj so bili uspešni prvi štirje izvajalci v obeh ekipah. Za Nemčijo so zadeli Ginter, Gnabry, Brandt in Süle, za Brazilijo pa Augusto, Marquinhos, Rainha in Luan.

Ključna je bila peta serija, v kateri je Weverton ustavil strel Petersena, za Brazilce pa je zadel kdo drug kot Neymar in svoji reprezentanci priboril prvi olimpijski naslov.