Dokument so oblikovali evropski dijaki v okviru Mednarodne evropske dijaške zveze OBESSU. V njem so zapisali skupne pravice in vrednote evropskih dijakov, ki so s potrditvijo Parlamenta DOS formalno postale tudi slovenske.
Parlament DOS je na svoji zadnji seji soglasno sprejel Deklaracijo o dijakovih pravicah. S tem je deklaracija postala tudi uradno stališče slovenskih dijakov. DOS se je zavezala, da jo bo dosledno upoštevala pri zagovarjanju pravic dijakov. Upoštevanje Deklaracije o dijakovih pravicah DOS pričakuje tudi od pristojnih institucij, ki odločajo o dijaških zadevah. Ravno s tem razlogom jo je DOS včeraj poslala na naslove relevantnih institucij: varuhinji človekovih pravic, predsednikom države, vlade, državnega zbora in državnega sveta, resornim ministrom, predsednikom nekaterih delovnih teles državnega zbora in državnega sveta, direktorju Urada RS za mladino, SVIZ-u itd.
Deklaracija o dijakovih pravicah je dokument, ki natančno definira dijakove pravice, kot so pravica združevanja, pravica do sodelovanja, pravica do pritožbe, državljanske pravice, pravica do kakovostne izobrazbe, pravica do ohranitve kulturne in osebne identitete itd.
Deklaracija o dijakovih pravicah je bila sprejeta na Generalni skupščini OBESSU v Ohridu leta 2006, leta 2008 pa so evropske dijaške organizacije sklenile, da bodo nanjo javno opozorile. V okviru OBESSU je tako nastala kampanja »Light on the rights!«