Kreativno: Na X!

Domišljija je najvišja, ultimativna vrednota, je varuhinja norosti in obramba pred poblaznelostjo.

Objavljeno
08. september 2016 12.48
Tadeja Bučar
Tadeja Bučar

V ponedeljek sem krvavo počivala. Nedelja pred njim je bila delovno intenzivna, saj smo končno stestirali tudi dolgo različico našega obetavnega turističnega produkta Post-Apokalypsa. 12 ur organizacijske koncentracije, na 26 stopinjah odločnega poletnega sonca, je zahtevalo projektu predano psihično, fizično, energijsko in duhovno telo posameznika. Imeli smo se noro dobro, vodil nas je neskončen X.

Da je bilo nedeljsko delo še boljše in začetek testiranja spodbuden, so na prečudovito dopoldne sodelavca, čigar naloga je v post-apokaliptičnem kostumu v javnem prostoru animirati igralce Post-Apokalypse, zaradi sosedske prijave reci in piši prišli popisat policisti. Tako smo v Trbovljah pripravljeni na turizem. Incidentek me je lepo opomnil, da je Luknja presneto zaspana in zatohla. Slab metabolizem in prebava. Spremembe bi delali brez sprememb, s fosilnimi pristopi, in s čudeži ustvarjali delovna mesta, ki se tako lepo slišijo.

Zaradi izjemne ekipe dvajsetih edinstvenih posameznikov smo v nedeljo s humorjem preskočili tudi to sosedsko-policijsko neumnost. Kot bomo vsako naslednjo. Hvalisavo se danes počutim, zato brezsramno trdim, da o nas sanjajo selektorji, premieri, županje in menedžerji. Smo kreativno gospodarstvo, dobra praksa razvojne poti in šolski primer etičnega delovanja. Smo zgled zanamcem, navdih odprtim, objekt raziskovanja Sazuja, poželjiva materija naprednih družb in priložnost za pametne naložbe. Smo tisti, ki smo iz popolnega niča, na lastnih žuljih ter žolčnih kamnih zgradili nekaj, čemur danes rečemo PUNKT, Coworking Zasavje, NJIVA je ŽIVA in Post-Apokalypsa. Smo tisti, ki v partnerskih konzorcijih z inštituti in s priznanimi podjetji nastopamo na izborih za raznovrstna razvojna sredstva (naš čas je tu). In smo tisti, ki smo svojo pot začeli na twitterju ter jo nadaljevali s poglobljenim terenskim raziskovanjem po zasavskih gostilnah. Kakšna dirka!

V projektu Post-Apokalypsa smo se našli tisti, ki razmišljamo dolgoročno, razmišljamo o prihodnosti. Razmišljamo za 20 let naprej in načrtujemo zgolj za naslednji dan. Vse to zaradi X-a. V našem post-apkaliptičnem svetu je X simbol za Domišljijo, ta pa je najvišja, ultimativna vrednota, je varuhinja norosti in obramba pred poblaznelostjo, s katero se hranijo Črvine. X nam je v tem mesecu uspelo predstaviti tudi v Polnočnem klubu, kjer smo se z zasavskim turističnim potencialom industrijske dediščine znašli ob boku Postojnski jami in Bledu. Ni slabo za eno zanikrno Luknjo. Ha!

Primer X-aste uporabe zasavske industrijske dediščine za kulturni turizem je tudi Zasavje Noise Fest International, ki se zdaj že tradicionalno zgodi meseca junija v Vašhavi. Ker dobro vemo, da smo s sredstvi za kulturo na psu, je moral organizator festivala proizvesti ogromno X-a za festivalski sanacijski program. Pokriti je bilo treba minus in umetnik mora biti danes tudi akviziter. Tako je organizator festivala sklenil pakt s podjetjem, ki vrši osebne prezentacije čudežnih medicinskih pripomočkov, nemška firma. In smo sedeli z biomagneti ter Anico in s svojim sedenjem pripomogli k zbiranju sponzorskih sredstev, ki bodo performerjem iz različnih evropskih držav pokrila potne stroške do Zasavja, ustvarjene pred tremi meseci. To ti je X!

Ponedeljek je bil torej za regeneracijo. Poleg fizičnega napora, ki ga nadvse rada dosegam s hojo v hrib ali s tekom, najbolj učinkovito počivam z maratonskim gledanjem TV-serij. Sezono posamične serije predelam v največ dveh polčasih, po možnosti gledam več različnih serij sočasno. Bog, kako je to dobro! Priporočam oglede The Night of, Marcella, Bloodline, The Stranger Things, Narcos, Sillicon Valley, Ray Donovan in se prijateljicam zahvaljujem za nadaljnja priporočila The Good Wife, The Night Manager in Happy Valley.

Na X!

 

Tadeja Bučar je komunikologinja, aktivistka in diagnostičarka dobrih idej, ki najbolj uživa v vlogi kreativne vodje skupnosti PUNKT.

***

Osrednja rdeča nit blogov je kreativnost - kreativnost pri doseganju postavljenih ciljev, kreativnost pri premagovanju ovir, kreativnost pri izboljševanju socialnega in fizičnega okolja, v katerem živimo ...

S kreativnimi blogi vam strežemo vsak petek ob 9. uri, v vlogi njihovih avtorjev pa nastopajo še:

* Matej Povše, fotograf in multimedijski ustvarjalec.

* Ana Osredkar, soustanoviteljica iniciative Service Design Slovenia, business development manager po poklicu in service designer po srcu.

* Andrej Mercina, arhitekt ter (so)ustanovitelj in direktor biroja Trije arhitekti.

* Jernej Stritar, oblikovalec vizualnih komunikacij in partner v oblikovalskem studiu IlovarStritar.

* Marko Brumen, po izobrazbi ekonomist in kulturni manager, v prostem času pa zaljubljenec v festivale.