Zgodbe z vzhoda: Najnevarnejši človek

V letu petelina najnevarnejšega človeka ni treba imenovati.

Objavljeno
10. januar 2017 11.46
CHINA-US-TRUMP-NEW YEAR-OFFBEAT
Zorana Baković
Zorana Baković
Pred nakupovalnim središčem v kitajskem mestu Taiyuan tik pred začetkom tradicionalnega novega leta stoji velikanski petelin s pričesko Donalda Trumpa namesto grebena. Krila je razširil tako, kakor novoizvoljeni ameriški predsednik pogosto gestikulira, pogled je namrščil, kakor da je pripravljen na boj. Namesto da bi mimoidočim vlival optimizem tik pred letom petelina, velika pričeska povzroča nekakšno komično jezo. Opozarja namreč, da je novo obdobje treba začeti z odmerkom humorja, začinjenega z veliko previdnosti, ter da je treba biti pripravljen na nevarno življenje z nevarnimi ljudmi za krmilom velike ladje, ki ji še naprej pravimo globaliziran svet.

V mešanici bahavih populistov, na katerih floskule liberalci odgovarjajo z bolehnim glasom mlačne kritike, in brezobzirnih diktatorjev, ob katerih demokracija spominja na brezzobo babico, bi bilo smešno razpisati natečaj za človeka leta. Precej zanimivejše bi se bilo vprašati, kdo bo letos najnevarnejši človek na svetu.

Kim Džong Un, pravi Bruce Bennett iz Rand Corporation, in to zato, ker na ves svet gleda kakor na svojega talca. Kim, pravi Bennett, v eni roki drži jedrsko konico, v drugi pa močno raketo, in že v prvih mesecih petelinjega leta bi lahko izvedel še en poskus medcelinskega projektila, ki lahko z dometom 12.000 kilometrov odvrže miniaturno atomsko bombo kjerkoli na ameriški celini.

Kljub temu je Kim v nedeljo tiho proslavljal 34. rojstni dan brez slavja pa tudi brez bobnenja, zato se zdi, da bo najprej počakal, da Trump vstopi v Ovalno pisarno, preden bo s svojimi kratkimi prsti prižgal kratko vžigalno vrvico na najmočnejšem orožju. Že takšna majhna količina potrpljenja, ki ga je severnokorejski vodja vendarle pokazal, je dovolj velik razlog za nadaljnje iskanje.

George Soros, pravi Andreas von Rétyi, nemški novinar in avtor monografije, posvečene finančnemu magnatu, in to zato, ker Soros na ves svet gleda kot na igralnico, v katero vstopa s prepričanji filozofa in človekoljuba, nato pa se v vsakem krogu njegove rulete vsaj ena država znajde v nesreči. Toda Soroseve napovedi kljub vsemu ostajajo neizpolnjene. Lani je stavil na propad kitajske valute in gospodarstva, vendar se zdaj zdi, da je azijska sila daleč od brezna, ki ga je obljubljal ameriški milijarder. Zato gremo naprej.

Najnevarnejši človek, je v nedeljo povedala Meryl Streep, je tisti, ki se ne zaveda, da velika moč prinaša s seboj še večjo odgovornost. Čeprav med govorom ni omenila Donalda Trumpa, se je velika igralka zgrozila nad tem, da je »oseba v boju za najuglednejši položaj v naši državi oponašala invalidnega novinarja«, in opozorila, da se takšna pripravljenost žaliti druge, ki jo pokaže vplivna oseba, zlahka prenese v življenje vseh ljudi in postane nekakšno dovoljenje za to, da lahko to počnejo tudi vsi drugi. »Nespoštljivost spodbuja nespoštljivost. Nasilje povzroča nasilje, in kadar vplivni izkoriščajo svoj položaj za ustrahovanje drugih, vsi nekaj izgubimo.«

Zato najnevarnejšega človeka v letu petelina ni treba imenovati. Niti ni nujno, da je to samo ena oseba. Vsakdo, ki s položaja moči pokaže ljudem, da je dovoljeno sovražiti, poniževati in poteptati nekoga, je najnevarnejša osebnost v letu 2017. Bombe in rakete ogrožajo ravnotežje moči. Bahavost v politiki ogroža pomen države.