Tlačani in knezi: Trideset azilantov

Jih gostoljubni in širokosrčni Šalečani res nočejo ali jih nekdo v pripravah na volitve le ščuva?

Objavljeno
01. april 2017 10.15
Velenjski grad
Brane Piano
Brane Piano
Bolj ko tlačani računamo, manj se bojimo migrantov. Ministrstvo je napovedalo, da bi lahko 30 azilantov naselilo v velenjski Stari vasi, če se razmere in tokovi migracij z juga ne bodo bistveno povečali. Vzemimo torej 30 migrantov, ki sicer še niso v Velenju, in računajmo.

Leta 2015, ko jih po naših vaseh še nismo preštevali, se je v Velenje priselilo 365 tujcev, v tujino pa se je odselilo 386 Velenjčanov. Odšlo je največ moških, pri ženskah pa je bila bilanca pozitivna – iz tujine jih je prišlo 28 več, kakor jih je iz Velenja odšlo. Kaj, če bi torej azilante poročili z viškom priseljenih žensk v Velenju, pa se desnica ne bi več bala posilstev?

Šalo na stran. V Velenje se je predlani priselilo tudi 1276 ljudi iz drugih občin. Šment, v druge občine se jih je odselilo še več – 1307. To bi pa že lahko skrbelo velenjsko levico, ki tradicionalna vlada v mestu: zakaj ljudje odhajajo?

Še preden bi lahko začeli o tem razmišljati, se je v občini z nekaj manj kakor 33.000 prebivalci že začelo predvolilno obdobje na hrbtih 30 – za zdaj brezimnih – migrantov. Trideset migrantov je le tisočinka prebivalstva, in če tradicionalno gostoljubni in širokosrčni Šalečani z njimi ne bi znali živeti tako, kakor živijo s četrtino ali skoraj 8000 prebivalci, ki po narodni pripadnosti niso Slovenci, potem tlačani res ne vemo, kaj naj si mislimo. Jih res nočejo ali jih nekdo v pripravah na volitve le ščuva?

V Velenju je približno 2000 ljudi narodnostno neopredeljenih, več kot 2000 je Muslimanov, več kot 2000 Hrvatov, več kot 1500 Srbov in potem še nekaj sto pripadnikov drugih narodov.

Spomnimo, da velenjska leva oblast in njen prvi knez Bojan Kontič ne nasprotujeta naselitvi omejenega števila migrantov v samski dom v Stari vasi, z desnice zbrana civilna iniciativa pa poskuša to na vse načine preprečiti.

Tudi Kontič je prejšnji teden omenil migrante, ko je odgovarjal na vprašanje, ali se že pripravlja na lokalne volitve leta 2018: »Za zdaj ne vem niti, ali in kje bom sploh kandidiral. Do prihodnjih volitev bomo imeli še veliko težav v zvezi z azilanti. Dandanes se volitve dobijo z nasprotovanjem emigrantom. Jaz pa vztrajam, da je treba ljudem pomagati tudi za ceno izgube podpore na volitvah.«

To smo si tlačani zapisali v beležnico in evo, zdaj smo objavili. Če se zavzemate za podobne vrednote, ga boste lahko vedno prijeli za besedo.

S tisto Staro vasjo v Velenju je pa tako. Razen menda samo dveh hiš, od katerih je ena Kontičeva, so v Stari vasi vsi podpisali, da nočejo 30 migrantov. Da imajo na dvoriščih železnico in da jim bodo razširili obrtno cono, jih moti manj, kot bi jih 30 novih sosedov. Eh, ti velenjski Slovenci.