Zasavska hvalnica norosti: Rož'ce in pal'ca

Za anonimne šleve ne rastejo rož'ce, ampak pal'ca.

Objavljeno
01. september 2016 03.21
Polona Malovrh
Polona Malovrh

Hvala bogu, da je september: konec dopustov in konec norčij. Treba je začet' spet delat. Tudi prva trbovska gospodična Jasna Gabrič se je že vrnila z dopusta in Slovenski državni holding (SDH) je dobil anonimko o grdobijah na Rudniku. Hrastnik je zalilo in razbilo, tako da se za prvega Hrastničana Mirana Jeriča ni bati, da mu zmanjka dela. Le Zagorjani ...

V tamkajšnjem županskem kabinetu se, slišim, hudo kuha. Prvi Zagorjan Švagan bo vsak čas ob štiri pripadnice svoje vitke uprave. Ene so ga že zapustile, druge ga še bodo. Razlogi niso enaki kot v trboveljski občinski hiši. Tam županja ljudi naganja, medtem ko Švagana ženske zapuščajo zaradi - drugega stanja. Švagan se je v obupu lotil iskanja novega velikega projekta. Iz njegovega kabineta je pricurljalo, da intenzivno išče denar zanj. Projekt je filmski, ima pet ničel in ni - Severina.

Če mu jih uspe zbrati, bo Zagorska dolina prizorišče snemanja pustolovske serije o velikih ljudeh iz male vasice nekje ob Kotredeščici pod slemenom Čemšeniške planine, prepojene z arzenom. Glavno vlogo bo imel lep, postavni zdravnik, ki se po dolgih letih vrne v rodno vas ravno na rojstni dan svoje mame. Sredi zelenja, idiličnih domačih hribov, v dolini ljubezni in miru znova najde uteho in smisel življenja. Vmes se mu sicer dogaja, v enem od scenarijev se doktor naroči tudi na obisk k županu Švaganu, se pravi k filmskem mestnem očetu. Išče namreč prostor za ordinacijo. Kamor se bodo lahko zglasile tudi nosečnice, se ve. Ali se mu z županom uspe dogovoriti ali ne, nam ni uspelo izvedeti.  Tudi tega ne, ali se z arzenom vse srečno izteče ali kdo morda tudi - zahvali, pa potem razvozlavajo umor. Smo pa izvedeli za naslov serije. Imenovala se bo - Zagorski zdravnik. 

Doktorje imajo tudi v Trbovljah. Direktor Rudnika Jani Žlak je julija doktoriral na temo okoljsko sprejemljive energijske izrabe mulja s komunalnih čistilnih naprav, avgusta pa ga je anonimnež Mirko zatožil šefom na SDH, da stara hobotnica po Trbovljah še kar miga z lovkami. V bistvu je Mirko hotel reči, da nima mira pred lumpi. Ker ti še kar zasedajo vodilna mesta v njegovi občini. Franci, recimo, še kar pije kavo z Janijem, kot včasih, ko mu je bil šef, Borut, ki že 14 mesecev ni več direktor Spektra, ima po Mirkovem tam še kar glavno besedo. Če je ne bi imel, Dušan, ki ga je prva trbovska gospodična odslovila z občine, ne bi dobil službe na Spektru, tu pa je še Branko, ki ga že nekaj časa ni več na Spektru, pa še vedno uživa sadove nespodobno visoke odpravnine. Žlak trdi, da je anonimko spisala motena oseba, ki potrebuje strokovno pomoč ... Se pravi, da mora k - dohtarju. Ne recite, da imamo istega v mislih ... 

Že vidim prizor: Čemšeniška, ovita v hudo uro napovedujoče oblake, v mali, snažni, vaški čakalnici, pa sedi trbovski Mirko in čaka, da ga pregleda gorski, no, zagorski zdravnik ... Čeprav nisem prepričana, da za škodoželjne šleve, ki se ne upajo niti podpisati, kadar blatijo druge, sploh kje raste rož'ca. Kvečjemu pal'ca.