Brazilsko ogledalo

Iger je konec in napovedane »apokalipse« ni bilo.

Objavljeno
21. avgust 2016 18.58
Miha Hočevar
Miha Hočevar
Na Maracani je sinoči ugasnil olimpijski ogenj, oddahnil si je Rio de Janeiro, mrzel pot s čela so si obrisali prireditelji in kronane olimpijske glave iz vodstva Moka. Iger je konec in napovedane »apokalipse« ni bilo. Ropi in tatvine so bili del velemestnega vsakdana, a hujšega nasilja ni bilo, Islamska država ni razstrelila olimpijcev, o ziki, ki naj bi se prek njih razširila po vsem svetu, ni bilo ne duha ne sluha. Že prej se je preselila v Miami. Resda je bilo v Riu nevšečnosti več kot v Pekingu 2008 in Londonu 2012 skupaj, a barvita brazilska metropola, ki je pred dvema letoma gostila tudi finale svetovnega prvenstva v nogometu, je potrdila, da zmore pripraviti tudi kaj drugega kot karneval.

Kdo so največji zmagovalci Ria? Športno sta bila to spet Michael Phelps in Usain Bolt, zunaj tekmovališč (tudi na njih so bili sicer uspešni) pa so bili to Brazilci. Sprva so tiho poslušali očitke o nesposobnosti, koruptivnosti in nekulturnosti, s katerimi so jih najraje obkladali anglosaksonski mediji. Ponosni Južnoameričani, ki so na svoji zemlji kajpak delovali v svojem ritmu, čeprav ta na učinkovitost naravnanim Evropejcem in »gringom« ni ustrezal, pa so jim nastavili ogledalo. Največja negativca Ria 2016 sta bila ameriški lažnjivi kljukec Ryan Lochte in irski funkcionar Patrick Hickey, ki so ga menda zalotili s prsti v marmeladi pri preprodaji vstopnic. Morda se bo našel še kakšen, ko bodo (mogoče šele čez leta) znani vsi pravi rezultati dopinških testov in ko bodo položili vse račune za pripravo iger. In najbrž med njimi ne bo samo Rusov, ki so jih hoteli izgnati iz olimpijske družine.

Ena od lekcij Ria je tudi ta, da je bolje pomesti pred svojim pragom kot se zgražati nad početjem drugih. To velja tudi za Slovence, ki so tudi tokrat lahko proslavili štiri olimpijske kolajne. Zdaj pa veselo na delo, iger in počitnic je (skoraj) konec!