Slovenija bo jutri, 1. avgusta 2014, dobila novo javno upravo, ki jo po velikosti presežeta le vojska in policija, po raznovrstnosti nalog, ki jih bo opravljala, pa je najbrž pred njima.
Na Finančni upravi Republike Slovenije so zdaj združene vse dejavnosti in pristojnosti, ki so bile danes še porazdeljene med carinsko in davčno službo. To pa je v javnosti – in zanesljivo tudi v politiki – spodbudilo pričakovanja, da bosta skupaj zmogli veliko več kot vsaka zase.
Ob takšni priložnosti se moramo le vprašati, ali je to za javne finance in tako tudi za državljane pomembna izboljšava. Odgovorili pa bomo pozneje, ko bo nova združena uprava prvič poročala o delu, ki ga je opravila v enem letu. Večja učinkovitost pri zbiranju dajatev, nižji stroški dela in boljše storitve za zavezance so bila izhodišča, ki jih je vlada Alenke Bratušek izpostavljala, ko je lani jeseni v državni zbor prinesla zakon o finančni upravi.
Povod za prve načrte o združitvi carinske in davčne uprave pa je pravzaprav v carini: ta se je morala postopno umakniti z zunanjih mej države, potem ko se je Slovenija vključila v Evropsko unijo in se ji je na jugu kot članica pridružila še Hrvaška. Z vprašanjem, kaj narediti s carinsko službo, kako jo preurediti in »prezaposliti«, ko zaradi povezave v Evropsko unijo ni bilo več značilnih zunanjih mej držav, ampak le zunanji rob povezave, so se ukvarjale tudi druge članice, a vse se niso odločile za združitev. Soseda Avstrija, na primer, je carinsko in davčno službo v finančno upravo povezala že pred desetimi leti, potem ko se je nanjo pripravljala dolgo in temeljito.
Julija lani so slovenski cariniki zato odšli še z zadnjih kilometrov zunanjega roba države – Slovenija je ostala še morska meja in letališča, prek katerih poteka mednarodni promet. »Življenjski prostor« carine se je tako močno skrčil, hkrati pa obsežno povečal davčni upravi, ki je pristojna za dajatve na področju tako imenovanega intrakomunitarnega prometa blaga in storitev – torej v mejah Unije, kamor zadnje leto spada tudi soseda Hrvaška. »Ob dosedanjih manj obsežnih spremembah organiziranosti in pristojnosti davčne in carinske službe so se naloge, ki niso ozko vezane le na pobiranje davkov in prispevkov, prenašale z davčne na carinsko službo, carinski službi pa dodajale nove pristojnosti, da bi ohranili obsežen človeški potencial, ki ga ta služba zagotavlja, zaradi spremenjenih okoliščin ob vstopu Hrvaške v Evropsko unijo pa ni bil več najbolje izkoriščen,« je ob predlogu zakona o finančni upravi poročala vlada, ko ga je prinesla v državni zbor.
Slovenska finančna uprava bo kmalu dobila novega delodajalca – vlado, ki jo sestavlja zmagovalec zadnjih parlamentarnih volitev Miro Cerar. Ne verjamemo, da je slovenske zavezance mogoče obremeniti z novimi davki, zato pričakujemo pogovore o večjem izkoristku iz virov, ki so že na voljo. Prednost ima torej vprašanje, koliko več davkov lahko zbere združena finančna uprava.
Povzemimo še na kratko, kaj se (nam) je zgodilo danes: Durs + Curs = Furs.