To je šele začetek, za davčnim paketom, ki bo kmalu v državnem zboru, bodo kmalu na mizi novi predlogi, je danes napovedala bodoča ministrica za finance Mateja Vraničar Erman. Bila je polna optimizma kakor malo pred njo predsednik vlade Miro Cerar, ki je v samih presežkih opisoval prvi dve leti svoje ekipe – vse je super, pot je prava.
Ni bilo dolgo, ko smo že lahko brali prvi odziv na prešerni optimizem, ki se je malo pred tem širil z Gregorčičeve ulice: »Posluha za pošteno in odločno davčno reformo v vladi ni.« Gospodarska zbornica Slovenije, ki je po elektronskem vesolju razposlala že skoraj dramatični poziv poslancem državnega zbora, naj ne preslišijo protestov iz gospodarstva, ko bodo odločali o malem davčnem paketu, zanesljivo ne bo edino gospodarsko združenje, ki ne bo ploskalo vladi.
Zavezanci za dohodnino bodo v enem letu pridobili 107 milijonov evrov. Toliko bi hkrati izgubile javne finance, a tega vlada ne bo dopustila. Gospodarstvu je zato z višjimi stopnjami davka od dohodkov pravnih oseb pravkar izdala račun za 60 milijonov. Lahko si rečemo, da ta znesek ni omembe vreden, češ da bo vanj prispevalo veliko podjetij, vsak le drobtinico – po drugi strani pa račun znaša deset odstotkov davka, ki so ga podjetja za državni proračun zbrala lani, to pa le ni malo.
Davčni zavezanci se pač ne veselijo, kadar jim oblast nalaga višje dajatve. Predsednik vlade je včeraj z visokimi besedami govoril o velikih preobratih v zadnjih dveh letih, a za zdaj je še tako: čeprav prihodki državnega proračuna znašajo okoli devet milijard evrov, si država ne more privoščiti, da bi zavezancem vrnila 107 milijonov evrov, ne da bi denar vzela nekomu drugemu. To kaže, kako na tesnem smo z denarjem in kako krhke so slovenske javne finance.













