Brodet s škarpeno: Drža žlice na križišču

Kaj smo naredili narobe Slovenci, da nam hočeta Hrvaška in brus birokracija ukrasti teran?

Objavljeno
03. februar 2017 22.33
Boris Šuligoj
Boris Šuligoj
Milan in Miro sta bila prijatelja, dokler nista prišla do križišča. Milan je nadaljeval pot na levo, Miro pa na desno. Tako je to v življenju. In ni nekdo levičar zato, ker sebi reče, da je levičar, če drži žlico v desnici. Nisi ne socialni, ne demokrat, ne moderen, ne nogometaš, ker sebi tako praviš. Izda te drža žlice. Ne pade sneg, da pobeli breg, ampak da zver pusti sled. Ne prihajajo begunci zaradi vojne v Siriji ali zaradi neke vzhodnonemške gospe Angele, niti zato, da lahko Kozole posname film. Ampak zato, da preverijo učinkovitost ograj. Narod (ne le slovenski) pa se bo vedno delil na Indijance in kavbojce. na idealiste in fašiste.

Škarpeno so bogaboječe vprašali: Kaj smo naredili narobe Slovenci, da nam hočeta Hrvaška in brus birokracija ukrasti teran?

Če pride tat z ulice v vašo dnevno sobo in vam iz torbe pobere denar, kdo je zdaj kriv? Vi, ker ste imeli denar! In če vam kdo pobere zaščiteno vino? Ja spet vi. Zakaj ste ga pa zaščitili! Če ga ne bi, se nihče ne bi zmenil zanj. Tako je to z znamkami. Ni vsaka znamka znamka. Na poštne najprej pljunejo in jih potem žigosajo, židovske so najprej žigosali in jih potem pljuvali. Vinske niso namenjene pljuvanju, ampak pobiranju penezov in podmiznemu barantanju. In tu je ključ za hrvaško dilemo. Oni so (naj)boljši. Če ne ponavljaš v nedogled, kako dober da si, potem res nisi dober. In te nihče ne jemlje zares. Ljudje znamkam verjamejo. Poglejte Krampa! On daje priložnost preizkušnje vsemu svetu.

Če ti ukradejo znamko, imaš le dve možnosti: ostaneš v roparsko nevarni hiši in uživaš v tem mazohizmu ali pa rečeš: jaz se ne grem več. Očitno je veliko laže biti mazohist kot reči: jaz se tega ne grem. Narod si bo pisal sodbo sam, je rekel Ivan C. z Vrhnike. (Ivan še ni vedel za demokracijo, kjer narodu sodbo pišejo drugi.) Če bo uspelo Hrvatom, bodo tudi slovenske istrske občine namesto refoška od jeseni stiskale istrski teran. Slovenija bo v eni sami jeseni več kot podvojila pridelek terana! V črni zgodbi je tudi svetla plat: Olvejz luk et d brajt sajd of d mun!* (*Maj mun tisti, ki prevaja.) Refoška je petkrat več, ampak da ne bo dvomov: tudi pivcev refoška je toliko več kot pivcev terana. Da ne bi učili krive vinske vere.

V piranski občini so v enem tednu dobili dve žlepi* (*žlepa prileti na obraz) v ravsu s kulturniki na sodiščih. Lisjaki so nameravali razdrmati pol mandrača in to prijavili kot manj zahteven projekt. Prevarante prej ali slej čaka osmi Dantejev krog. Še bodo morali plesati z volkovi. V Galerijah, na Punti, v Avditoriju ... Ma ne z dosedanjimi kadrovskimi biseri.

Ribiči so se spet zravsali zaradi cipljev. Brez Hrvatov. Ne rečejo cipljem zaman zlatci. Sicer se resni možje verjetno ne bi tepli, tožarili, grozili z najtežjim orožjem, se sklicevali na poštenost družine za deset kolen nazaj ... A kjer se prepirata dva (ribiča), krivolovec dobiček ima. Tudi ta hlev bo treba enkrat malce počistiti, minister Dežan.