Koalicija na bolniški

Reformator zdravstva bi moral obvladati politično tehnologijo.

Objavljeno
30. november 2016 18.51
brez naslova
Ali Žerdin
Ali Žerdin
Predsednik vlade Miro Cerar sporoča, da podpira ministrico za zdravje Milojko Kolar Celarc. Podpredsednik vlade Karl Erjavec trdi, da ministrica laže. Predsednik vlade vztraja, da ministrico podpira, ker naj bi parafirani sporazum s sindikatom Fides omogočal skrajševanje čakalnih vrst v zdravstvu. Drugi podpredsednik vlade Boris Koprivnikar je pred nekaj dnevi ugotavljal, da so nekateri deli parafiranega sporazuma nejasni. Vodja poslanske skupine socialdemokratov Matjaž Han je parafirani sporazum kritiziral med prvimi.

Bo koalicija med današnjim glasovanjem na vladi razpadla? Gotovo ima koalicija resne težave. Da je koalicija v težavah, kaže besednjak podpredsednika vlade Erjavca. Vendar ta besednjak o vzrokih za krizo v koaliciji ne pove veliko. Koalicija je v težavah, ker imajo ključne osebnosti v vladnem kabinetu težave s politično tehnologijo, obrtnimi veščinami upravljanja države.

Koalicijska pogodba je za zdravstveni resor določila nekaj prioritet, na prvem mestu je krepitev javnega zdravstvenega sistema. Pustimo detajle ob strani. Tak program bi lahko izpeljal le nekdo, ki ima veliko kilometrino, znanje, izbrušen politični občutek, močne živce in vso podporo vladajoče koalicije. Z drugimi besedami – obvladati mora politično tehnologijo. Urejanje odnosov s sindikati ne sodi med prioritete, določene s koalicijsko pogodbo. Že na točki, ki ne sodi med prioritete, v koaliciji poka. Predsednik vlade si mora postaviti vprašanje, ali ima ministrica dovolj podpore, da bo izvedla reformo, ki naj bi okrepila sistem javnega zdravstva. Pred to reformo je neskončno več skritih čeri, kot so jih skrivala nesrečna pogajanja s Konradom Kuštrinom, predsednikom Fidesa. Reforma zdravstva mora biti po urniku vladajoče koalicije na mizi čez slaba dva tedna.