Energetika je bila vedno polje političnega pritiska, različnih zavezništev interesnih skupin in politike, kot vse kaže, pa se ni še nič spremenilo. Šaleški dolini s sindikati je uspelo zamenjati generalnega direktorja Holdinga Slovenske elektrarne, ki je bil vsem pripravljen povedati, da je skupina v težavah in da mora varčevati.
Zdaj je na vrsti drugi steber, Gen energija, ki nima težav finančne ali emisijske narave. Nasprotno, v prihodnja leta zre z optimizmom, čeprav država vidi le njen denar. Tega Gen energija tudi vlaga v aplikativne raziskave, potem pa mora za nazaj vračati davke. Vladajoči ne razumejo, da brez aplikativnih raziskav ne bo niti tržne prednosti niti razvoja.
Upravljanje tega denarja je namreč nagrada za bolj zaslužne ali pa je to naloga za ljudi, ki bolj vestno izpolnjujejo interese določenih ljudi kot tisti, ki na račun vlade izrečejo tudi kako pikro. Scenarij je menda tak: dolgoletni prvi človek Nuklearne elektrarne Krško Stane Rožman, ki je ves čas opozarjal, da jedrski objekt zahteva stabilno vodenje, brez pretresov, se bo decembra upokojil. Na njegovo mesto naj bi se usedel Martin Novšak, zdaj generalni direktor Gen energije. Tako se to mesto sprosti in lov je odprt.
Prvi nadzornik Gen energije, sicer direktor Borzena, Karol Peter Peršolja, je za Delo zatrdil, da se ne zanima za položaj prvega moža drugega stebra, vendar je iz energetskih krogov slišati, da še kako dejavno sestankuje in se rine na to mesto, pri čemer mu pomaga drugi nadzornik, Saša Ivan Geržina. Menda tako dejavno, da imajo v kabinetu predsednika vlade obeh že čez glavo dovolj. V upravi Gen energije pa naj bi se videl še en njen nadzornik, Roman Dobnikar.
Vse to ima lahko veliko bolj daljnosežne posledice kot prestop direktorja direktorata za energijo na ministrstvu za infrastrukturo Danijela Levičarja v Gen-I ali Gen energijo. Levičar bo, spet po umiku Novšaka, 18. novembra zasedel mesto v štiričlanski upravi Gen-I. Konflikta interesov menda ni, saj Levičar »niti ni natančno vedel, kaj so njegove naloge na direktoratu«, smo slišali. Zaostanka v postopku izdelave energetskega koncepta tudi ne bo, saj je ekipa postavljena, minister pa je prestal interpelacijo.
Dejanski razvoj dogodkov je sicer še malce v zraku. Agencija za varstvo konkurence namreč še ni izdala soglasja za združitev Gen-I in ljubljanske Elektro energije. To menda že povzroča gospodarsko škodo, uporabniki pa še nimajo cenejše elektrike.
Nasploh v Sloveniji manjka celostni pogled, ki ne sme biti zbirka pritlehnih osebnih interesov, temveč strategija sodelovanja na vseh ravneh v korist prebivalcev. Energetika ni edini primer neprestanega zasebnega prisvajanja pristojnosti za odločanje o toku denarja, je pa tu tok denarja še vedno zelo močan.
Celostni pogled bi narekoval, da je presežke nujno vložiti v popoln preobrat energetike, ki ga zahtevajo mednarodni dogovori. Izčrpavanje za osebno udobje in polnjenje proračunske luknje bo prineslo energetsko temo za vse, tudi za pametne telefone.













