Med letoma 2008 in 2015 je produktivnost v državah OECD rasla za skoraj odstotek na leto, v Sloveniji pa tako rekoč nič. V tem podatku se skriva ključ do razlage, zakaj naša država, ki v zadnjem letu doživlja skoraj eksplozivno gospodarsko rast, v relativnem smislu zaostaja za »tekmicami iz regije«.
Češka nas je v približevanju razvitejšim v EU prehitela leta 2011, Slovaška pa se je – če upoštevamo BDP na prebivalca – z nami izenačila. Tudi Poljska in Madžarska sta na poti, da nas prehitita, če nas obeti štiri- do petodstotne rasti v letošnjem letu uspavajo.
In to je glavno sporočilo, ki ga je ob predstavitvi rednega dveletnega pregleda članice posredoval Angel Gurría, generalni sekretar OECD. Edina pot k dolgoročni gospodarski rasti je izboljšanje načinov, s katerimi upravljamo svoje gospodarstvo. Na vseh ravneh.
Od šolstva, kjer izobražujemo nove ustvarjalce vrednosti (v 21. stoletju ne bomo več rekli »delavci«) do poslovnega okolja, v katerem se podjetniki odločajo za investicije. Enako pomembno je upravljanje sprememb, ki jih prinašajo demografski trendi. Usposobljenih iskalcev zaposlitve že zdaj manjka, zato je država tista, ki mora vzpostaviti mehanizme, ki bodo v praksi omočili, da bo večina prebivalcev po 55. letu vključena na trg dela in da se bomo postopno res upokojevali pri 67 letih ali pozneje.
Ministrica za finance Mateja Vraničar Erman je danes podprla priporočila OECD in poudarila, da so pri izdelavi poročila ves čas sodelovale tudi strokovne službe naših ministrstev. Vlada torej ve, kaj bi bilo treba storiti, saj je sodelovala pri vsem, kar je bilo objavljeno danes. Gre pa za »finese«, kako se lotiti neprijetnih in nepriljubljenih sprememb. Včasih je laže, če se zdi, da je navodila pripravil nekdo tretji.