Povolilna čajanka

Enotna Rusija ne prenese konkurence.

Objavljeno
07. november 2011 18.27
Posodobljeno
07. november 2011 18.36
Polona Frelih, Moskva
Polona Frelih, Moskva

Čez slab mesec bodo v Rusiji volili predstavnike spodnjega doma parlamenta oziroma dume, ki je med evropskimi demokratičnimi ustanovami prava malčica. Ustanovljena je bila leta 1906, živela pa je samo do oktobrske revolucije leta 1917. V njej so spet začeli razpravljati šele leta 1993, ko je prvi ruski predsednik Boris Jelcin predstavil novo ustavo. Njeno ime izhaja iz ruske besede »dumati« - misliti.

»Prihodnost je za nami!« z nič kaj do-mišljenim sloganom na predvolilnih plakatih vabi vladajoča stranka Enotna Rusija. Njeni člani se trenutno ukvarjajo predvsem z mislijo, kako v spodnjem domu parlamenta obdržati ustavno večino. S tem je povezana prihodnost ruskega predsednika Dmitrija Medvedjeva, ki je le v primeru takšnega izida pripravljen voditi prihodnjo vlado, ter premiera Vladimirja Putina, ki je njen de facto voditelj in se bo na predsedniških volitvah leta 2012 potegoval za še en predsedniški mandat. Če bo šlo vse po sreči, lahko na oblasti ostane vse do leta 2024.

Bolj kot vladajoča stranka je Enotna Rusija stranka moči, in izključno zaradi tega bo na volitvah triumfirala, so zapisali na spletnem portalu Russia Beyond the Headlines. Pripada ji celotna vladajoča elita, zato je v njenih rokah skoncentrirana vsa ruska politična moč. Enotna Rusija v 450-članski dumi zaseda 315 sedežev, njeni člani so predsednik ter oba podpredsednika dume, večina ministrov in drugih vladnih uradnikov, poslancev sveta federacij, 70 od skupaj 85 guvernerjev ruskih regij ter župana Moskve in Sankt Peterburga.

Enotna Rusija ne prenese konkurence, zato se je število ruskih političnih igralcev v zadnjih desetih letih precej zredčilo. S tekmeci so pometli z dvigom volilnega praga za vstop v dumo na sedem odstotkov, otežili so postopek registracije strank, odpravili so minimalno volilno udeležbo ter volitve guvernerjev, županov zveznih mest ter sveta federacij, zgornjega doma parlamenta.

Na decembrskih parlamentarnih volitvah se bo prvič v sodobni ruski zgodovini za vstop v dumo potegovalo vseh sedem registriranih političnih strank: Enotna Rusija, Komunistična partija, Liberalnodemokratska stranka, Pravična Rusija, liberalna Prava Stvar, Patrioti Rusije ter opozicijsko Jabolko. Uspeh se za zdaj obeta samo trem: po zadnji javnomnenjski raziskavi Enotni Rusiji napovedujejo 43 odstotkov glasov, Komunistom 14 odstotkov, Liberalnodemokratski stranki pa devet odstotkov glasov.

Enotna Rusija se zaradi obtožb o korupciji in klientelizmu boji predvsem slabšega rezultata kot pred štirimi leti. Zato je vodstvo stranke že oktobra na svoje lokalne odbore menda poslalo navodila z natančno določenim odstotkom glasov, ki ga pričakujejo na volitvah. Strankarski veljaki se tako zatekajo h kupovanju glasov, onemogočanju konkurentov ter najrazličnejšim drugim mahinacijam.

Vse, ki se bodo prebili v dumo, bo vlada nagradila z belo-zlatimi porcelanastimi čajnimi servisi. Za ta namen so že naročili 204 večjih kompletov za 12 oseb ter 450 kompletov za šest oseb. Razliko v velikosti kompletov zlobneži pripisujejo odločenosti Enotne Rusije po osvojitvi najmanj 204 sedežev, kar naj bi proslavili z zasebno čajanko. Njena rdeča nit bi kaj lahko bila - Prihodnost je za nami!