Energetski balon je v ponedeljek počil v Šaleški dolini. Neplačani rudarji so začeli stavkati. Pa ne gre le za lokalno socialno bombo, do katere gori »dva koraka« dolga stečajna vžigalna vrvica, kakor pravi generalni direktor HSE Blaž Košorok. Če problema ne bodo rešili, bo dražja tuja elektrika ogrozila vse gospodarstvo.
Slovenija je za zdaj še vedno energetsko samozadostna. Uvaža desetino potrebne elektrike. Če bi se odpovedala šestemu bloku Termoelektrarne Šoštanj, bi jo morala uvažati 40 odstotkov po višjih cenah.
Domača energetska strategija v zadnjem desetletju je ena sama zmeda. Država ni določila jasne nacionalne strategije, energetiki pa so se ukvarjali z inženirstvom. V takih razmerah je nastal nadomestni šesti blok Šoštanja. Če bo vse po sreči, bo Sloveniji zagotovil nadaljnjo energetsko neodvisnost in manj izpustov v okolje. Sumov korupcije pri tem ne kaže mešati z nacionalnim interesom. Pomembnejše je nekaj drugega.
Ekonomika šestice in Premogovnika Velenje je bila zgrajena na podlagi leta 2004 podpisane pogodbe med rudnikom, elektrarno in holdingom. Že takrat so za šestico določili fiksno ceno premoga 2,25 evra za gigadžul proizvedene energije. Ko so pred kratkim razpadle evropske cene, se Slovenija na to ni odzvala, kakor so se drugod po Evropi. Eno z drugim – in premogovnik je zlezel v likvidnostne težave. Če premog podražijo, postane nelikvidna elektrarna.
V Velenju ob dnevu rudarjev danes ne bo slovesnosti Skok čez kožo. Bi pa bil čas, da iz kože dajo nesposobne, neodgovorne ali celo podkupljene ministre, direktorje direktoratov in energetskih družb, ki so zadnje desetletje zavozili nekdaj zdravo domače elektrogospodarstvo.