V tej regiji je za nas zelo zanimiva robotika zaradi velikega tehničnega znanja, je v pogovoru za Sobotno prilogo dejal Mark Mobius, investicijski maček iz družbe Templeton Investments.
Njegova izjava kaže na potencial te panoge, ki se v Sloveniji krepi z Yaskawino tovarno robotov v Kočevju. Ta je po eni strani še pomembnejša investicija kot Magna v Hočah; čeprav prinaša manj delovnih mest, izvaja visokotehnološko dejavnost prihodnosti z visoko dodano vrednostjo.
Slovenija zgolj z Yaskawino tovarno še ne postaja središče robotike v Evropi in svetu, kot se je pohvalil premier Miro Cerar. Za to so potrebni spremembe šolskega sistema, večje vlaganje v izobraževanje, znanost in razvoj ter prilagoditve davčnega sistema in migracijske politike. Le tako bodo šole izobrazile dovolj tehničnega kadra, znanje bo ostalo doma, podjetja pa bi – po vzoru košarkarske reprezentance – svoje ekipe laže okrepila z anthonyji randolphi robotike. Doslej velikih tovrstnih korakov nismo videli, torej tudi ne korakov, ki bi v Slovenijo pripeljali še več investicij z visoko dodano vrednostjo. Te najbolje zagotavljajo blaginjo državljanov.
Marka Mobiusa zanima vlaganje v podjetja z visoko dodano vrednostjo. Templeton Investments je investiral tudi v Helios, svoj delež pa so prodali japonskemu Kansai Paintu. Medtem ko je Japonska na vrhu najpomembnejših svetovnih investitoric, je med tujimi vlagatelji v Sloveniji šele na 15. mestu. Slovenija doslej ni znala izkoristiti kapitalske moči dežele vzhajajočega sonca. A zadnja leta se je japonsko sonce dvignilo tudi nad Slovenijo. To je dobro, saj so japonska podjetja tehnološka močna in prinašajo višjo dodano vrednost. Kot je po drugi strani skrb vzbujajoče, ko ugledno japonsko podjetje Panasonic ne želi dodatno vlagati v pomembno slovensko družbo.