Šov talentov

Primer Vanesse Mae je najbolj kričeč primer slabe prakse, ki jo v slovenskem smučanju dopuščajo že dolga leta.

Objavljeno
11. julij 2014 16.28
Vito Divac, šport
Vito Divac, šport

Razkritje smučarske afere svetovno znane Vanesse Mae, ki so jo v mednarodni smučarski srenji posmehljivo poimenovali »šov talentov«, je razkril le najbolj kričeč primer slabe prakse, ki jo v smučarskih krogih dopuščajo že dolga leta. Regularnost tekem naj bi nadzirala FIS, vendar je iz primera Vanesee Mae videti, da ni tako. Delegat FIS, Italijan Fabio de Cassan, in glavni sodnik Vlado Makuc sta podpisala listino rezultatov, čeprav bi morala močno podvomiti o regularnosti.

Najbolj odgovorni ljudje FIS vedo za tekmovanja na nižjih ravneh povedati, da so pri veliko tekmovanjih v sumljive rezultate največkrat vpleteni Slovenci. Pa ne gre samo za prirejeno nabiranje točk FIS na domačih tleh, ampak tudi v tujini – v Iranu, Bolgariji, BiH, Rusiji in drugih smučarskih »državah v razvoju«, kjer so slovenski reprezentantje in reprezentantke za dobre honorarje prepuščali boljša mesta po znanju in kakovosti nedoraslim tekmecem in tekmicam z dna lestvice FIS. Slovenski smučarji in smučarke seveda niso izjeme, to počno tudi v drugih smučarsko razvitih državah.

Ničkolikokrat sem sam slišal smučarsko srenjo, kako benti nad najboljšo smučarko sveta zadnjih let Tino Maze, ker noče nastopiti na domačih tekmah, kjer bi lahko zgolj z nastopom oziroma z ležernim smučanjem »podarila« dobre točke FIS in tako »pomagala h kakovostnemu dvigu« slovenskega smučanja. Tudi v preteklosti je bilo veliko tovrstnih očitkov na račun Bojana Križaja, Roka Petroviča, Mateje Svet in drugih prvokategornikov. Tisti, ki so dobivali tako podarjen status, praviloma v svetovnem pokalu nikoli niso dosegli visoke kakovostne ravni. So pa vedno glasni, ko gre za reprezentančne statuse.

Odločitev smučarke zveze, da kaznuje vpletene v prirejanje olimpijske kvalifikacije Vanesse Mae na januarski tekmi na Krvavcu, je, kot kaže, le prvi korak k večji kredibilnosti, verodostojnosti, predvsem pa transparentnosti. Alpsko smučanje in osrednja zveza to močno potrebujeta. Predsednik SZS Enzo Smrekar je napovedal, da bodo naredili red tudi na drugih področjih, predvsem pa razčlenili visoke dolgove, ki premočno bremenijo proračun zveze. Ugotavljali bodo odgovorne osebe, ki so krive za nastale finančne luknje, pa naj je šlo pri tem za malomarnost, neprofesionalnost ali pač objektivno oziroma subjektivno odgovornost. Pri tem, zatrjuje, ne bodo uprizarjali »lova na čarovnice«, ampak preiskali vse lumparije, zaradi katerih je delovanje reprezentanc okrnjeno. Alpski reprezentantje – od prvega moža moške reprezentance Andreja Šporna do zapostavljene Katarine Lavtar – morajo z imenom in priimkom vedeti, zaradi čigavega neprofesionalnega dela morajo plačevati 9000 evrov samoprispevka, da lahko zastopajo Slovenijo v elitni smučarski druščini.