Vroča juha

Pričakovali smo, da bo Golobič udaril po predsednikovi politični avtoriteti.

Objavljeno
01. september 2017 18.07
Luka Jakše
Luka Jakše
Soočenje Boruta Pahorja in Gregorja Golobiča pred parlamentarno komisijo, ki preiskuje politično odgovornost za slabo vodenje projekta Teš 6, je bilo pomembno z vidika razčiščevanja, kje se je zalomilo, in zato, da bi se iz tega morda lahko kaj naučili ter se podobnim scenarijem izognili pri drugih velikih (državnih) projektih. Čeprav še pomembnejši proces poteka pred dunajskim mednarodnim centrom za arbitražo, kamor je Holding Slovenske elektrarne vložil 250-milijonsko tožbo proti ameriški multinacionalki General Electric Power, pravni naslednici francoske družbe Alstom Power, dobaviteljice tehnološke opreme za šesti blok, parlamentarne komisije ni mogoče podcenjevati.

Soočenje dveh akterjev iz Pahorjeve vlade, ko se je zgradila glavnina bloka, pa ima tudi drugo, dnevnopolitično dimenzijo, saj prihaja prav v času priprav na predsedniško kampanjo. Golobič gotovo sodi med »goro nasprotnikov«, ki jim, kot pravi Pahor, ne želi prav nič ugajati. Ker pa se je Pahor ob napovedi predsedniške kandidature odrekel temu, da bi bil moralna avtoriteta v državi in da je »to, kar potrebuje država, človek, ki ima neko politično avtoriteto«, je bilo pričakovati, da bo retorično vešči Golobič udaril naravnost po predsednikovi politični avtoriteti.

Dejstvo je, da Pahorju ne ustreza pogrevanje zgodb iz obdobja, ko je bil predsednik vlade, ker je bilo takrat narejenih kar nekaj napak, na primer prepozna sanacija bank, ki jih še zdaj lahko štejemo v milijardah evrov škode, vendar se po drugi strani zdi, da mu je volilno telo to tudi oprostilo, nekako v smislu: saj smo vedeli, da ni bil pravi za to funkcijo. Zato je prav mogoče, da si bo Golobičevo sporočilo s soočenja, da Pahor ni stopil na zavoro v projektu Teš 6, ko je bil za to še čas, zapomnilo manj ljudi kot fotografijo predsedniškega kandidata, ki stabilno stoji na supu pod blejskim gradom.