Z novim letom bo začela veljati uredba, po kateri je treba v vse prostore, v katerih se zadržujejo ljudje in v katerih so peči, ki porabljajo zrak iz prostora, namestiti javljalnike, senzorje oziroma detektorje, kar vam je bližje, vsebnosti ogljikovega monoksida (CO). Denarnih kazni, če tega ne boste uredili, ne bo, lahko pa ste kaznovani drugače, povsem osebno, z zastrupitvijo.
CO je brez barve in vonja, še topel se dvigne nad običajen zrak, zato je najbolje, da so javljalniki na stropu, ko se ohladi, pa se pomeša z zrakom v prostoru. Tako je, ko javljalnik zapiska, še nekaj časa, da temeljito prezračite prostor. CO je nevaren, ker se 300-krat raje veže na hemoglobin v krvi kot kisik, kar povzroča slabost, v najhujšem primeru pa smrt (v povprečju pet ljudi na leto) ali zastrupitev, ki ima podobne posledice kot možganska kap. Rehabilitacija po takih zastrupitvah pri nas še vedno ne poteka gladko, zato je verjetnost, da zastrupljenec ostane rastlina, kar velika.
Gre torej za življenje. Če imate peč na drva, premog, plin ali kurilno olje in nobene cevi, ki bi dovajala zrak vanjo iz okolice stavbe, je primerno, da investirate od 23 do 50 evrov v javljalnik CO. Če imate več prostorov, v katerih se zadržujete (CO lahko v dnevni prostor prodre tudi iz peči v kleti), boste potrebovali več javljalnikov, vsaj dokler ne ugotovite, kje koncentracija CO najprej naraste. Ko se to enkrat zgodi, prezračite vse prostore.
V tem primeru je vredno razmisleka tudi to, da uredite sistem ogrevanja za več časa in uredite prisilni dovod zraka iz okolice. Ob tem je dobro preveriti še dimnik, ki ga mora po predpisih imeti vsaka stavba. V večstanovanjskih blokih je dobro, da se za enotno rešitev dogovorijo vsi lastniki stanovanj, to namreč zniža naložbo vsakega stanovanja posebej.
Doslej so še največ težav povzročali bojlerji s plinskimi gorilniki, nekaj ljudi je za vedno zaspalo v kadi, in etažne peči na plin, zlasti ko so stavbe še toplotno izolirali in zaprli vse špranje, po katerih je prej prihajal svež zrak. To ni posebej učinkovita poraba energije, če že srednje močno ogrevanje povzroča slabost in kvari kakovost bivanja. Več je bilo tudi težav v prostorih, v katerih vre mošt. Po starem so to preizkušali s svečami, ki so ob pomanjkanju kisika ugasnile, so že vedeli, zakaj. Kanarčkov pa za to ni treba ubijati, javljalniki so cenejši. Ne le za vinsko klet, temveč tudi za delavnico ob kurilni napravi. Za to bi bili primerni tudi javljalniki za lahkohlapne ogljikovodike, ki imajo podobne učinke kot CO.
Nepopolno izgorevanje, ki nastane zaradi pomanjkanja svežega zraka, je tudi vir delcev, o katerih je bilo toliko povedanega v preteklih dneh. Popolna rešitev torej ni le ustrezna ureditev ogrevanja na drva ali fosilna goriva, temveč zamenjava ogrevalnega sistema. Precej nerodno je namreč, če se greješ z mobilno plinsko pečjo ob priprtem oknu. Med rešitvami, ki so v vseh pogledih varne za zdravje, je izraba geotermalne energije s toplotnimi črpalkami, ki je brez emisij.













