Spor med zdravniki in vlado je dobil kvalitativno nadgradnjo. Teden dni po začetku stavke je predsednik Zdravniške zbornice Slovenije Andrej Možina povedal, kako sam vidi rešitev zagat zdravstvenega sistema. Če bi se javni zdravstveni zavodi preoblikovali v gospodarske družbe, je glasno razmišljal, potem bi imela poslovodstva mnogo večja pooblastila, dobri zdravniki pa bi bili lahko tudi bolje nagrajeni. Gre pri vsej stvari med drugim tudi za to, da bi se zdravstveni zavodi preoblikovali v gospodarske družbe?
Po čem se zavodi razlikujejo od gospodarskih družb? Ključna značilnost gospodarskih družb je njihovo poslanstvo. To poslanstvo je opredeljeno že v prvem vsebinskem členu zakona o gospodarskih družbah. Gospodarske družbe so na svetu zato, da ustvarjajo dobiček. Poslanstvo gospodarske družbe je torej nekaj enostavnega: na koncu leta mora na računu ostati nekaj denarja, ki ostane lastniku. Temeljna razlika med zavodom in gospodarsko družbo ni to, kako je organizirana gospodarska družba in kako je organiziran zavod. Tako zavodi kot gospodarske družbe so lahko organizirani bolj ali manj učinkovito, z večjim ali manjšim posluhom za nagrajevanje dobrih, z boljšimi ali slabšimi protiklientelističnimi varovalkami. Temeljna razlika je to, zakaj gospodarska družba in zavod sploh obstajata. In gospodarska družba obstaja zato, da ustvarja dobiček. Zavod pa obstaja zato, da opravlja določene dejavnosti, ob tem pa ustvarjanje dobička ni cilj.
Poskušajmo razumeti, zakaj je ustvarjanje dobička pri nekaterih dejavnostih legitimen cilj, pri drugih pa ustvarjanje dobička ni primerno. Recimo, da se zdravstveni dom res preoblikuje v gospodarsko družbo. Vhodna surovina dejavnosti Zdravstvenega doma, d. o. o., so pacienti, njihove bolezni. Delovna sila potem to vhodno surovino obdela. Če je zdravstveni dom organiziran kot zavod, je poslanstvo zdravstvenega doma, da paciente pozdravi. Če je zdravstveni dom organiziran kot gospodarska družba, temeljno poslanstvo zdravstvene institucije ni več zdravljenje ljudi, temveč dobiček. Če je zdravljenje gospodarsko smiselno in bo prineslo nekaj dobička, potem bo pacient v Zdravstvenem domu, d. o. o., ustrezno obdelan. Če pa zdravljenje glede na temeljno poslanstvo gospodarske družbe ne bi bilo smiselno, potem pacient ne bo obdelan, saj nihče ne more prisiliti gospodarske družbe, da dela proti smislu svojega obstoja.
Ponovimo: gospodarske družbe se od zavodov ne razlikujejo po tem, da so eni bolj, drugi pa manj racionalno organizirani. Temeljna je razlika v filozofiji poslovanja. In zakonodaja določa, da je smisel obstoja gospodarske družbe to, da prideluje dobiček, zavodi pa dobička ne pridelujejo. Gotovo obstajajo geografski ali zgodovinski konteksti, v katerih je ideja, da je temeljno poslanstvo zdravstva pridelava dobička, povsem legitimna. Hkrati pa menim, da je ideja o kovanju dobička na račun zdravja ljudi v slovenskem kontekstu leta 2016 nedostojna. Nedostojna zato, ker bo Zdravstveno dom, d. o. o., svoje poslovanje optimiziral z odbiranjem pacientov, ki ne povzročajo nepotrebnih stroškov.