Županja, pritisnite ctrl P!

Nerazumljivo je, zakaj v Dravogradu na ministrstvo niti ne oddajo vloge za spremembo projekta.

Objavljeno
24. januar 2018 07.56
Mateja Kotnik
Mateja Kotnik
V občini Muta sredi Dravske doline pišejo zgodovino. Župan Mirko Vošner bi ob soglasju sosedov Avstrijcev na domačih pipah točil tudi avstrijsko vodo. Za uspeh so mu čestitali na slovenskem zunanjem ministrstvu, ministrstvu za okolje in prostor pa tudi na ministrstvu za Slovence po svetu. Tako vsaj trdi Vošner, ki pa s slovensko-avstrijskim špricarjem še ni nazdravil. Manjka mu kilometer vodovoda in 450 tisočakov v proračunu. Ker jih nima, je v načrtih za 50 milijonov evrov vreden vodovodni sistem, ki ga s pomočjo sredstev EU skupaj gradi pet občin, izbrisal en vodohram in nekaj sto metrov cevovoda v dolini ter vrisal manjkajoči vodovod v hribih.

A če želi spremeniti projekt, potrebuje soglasje vseh županov, ki v naložbi sodelujejo. »Naj podpiše pri notarju in jamči z menicami, da ne bomo ob evropske milijone,« o pripravljenosti podpreti njegove načrte pravijo županski kolegi in kolegica. A podpisa ni in ga menda niti ne bo. Bodo pa tožarjenja doma in v tujini. Tako so vsaj napovedali na Muti.

Četudi je Vošner res »enfant terrible« Dravske doline, pa vseeno ni mogoče razumeti, zakaj vodilna občina v projektu Dravograd na okoljsko ministrstvo niti ne odda vloge za spremembo projekta. Na ministrstvu brez nje ne morejo presoditi, ali bi spremembe resnično podražile projekt, kot se bojijo partnerice. Edini strošek, ki bi pri tem nastal, bi bil strošek za poštno znamko. Dravograjska županja Marijana Cigala vztraja, da bi bilo takšno pismo dokaz, da se z Vošnerjem ne glede na ceno strinjajo. Vlogo pa da bi že zdavnaj poslali, a je nimajo, ker so jo jeseni dobili v elektronski, in ne v fizični obliki. Gospa županja, pritisnite že enkrat na ctrl P in odpošljite printe.

A Vošner ni edina grožnja za podražitev projekta. Do nje bo v vsakem primeru prišlo, saj projektu manjka okoli 2,5 milijona evrov za sistem čiščenje voda. Skupaj z razliko v diskontni stopnji, ki bo med 2,3 in 2,8 milijona evrov in za katero še ni jasno, kdo jo bo plačal, se morda celo utegnejo uresničiti napovedi z Mute: »Projekt, vreden 50 milijonov evrov, ki bo z vodo oskrbel 'zgolj' 17.500 prebivalcev, je predrag. Plačali ga bodo občani s kar 300-odstotno podražitvijo vode, z njim pa zaslužili predvsem izvajalci.«

Angažma Vošnerja je, kot bi zavrtel ploščo izpred nekaj let, ko so v Dravski dolini z denarjem EU gradili kanalizacijo in čistilne naprave. Le na Muti se je ves čas zapletalo, s kanalizacijo pa so se ukvarjali celo kriminalisti. Po anonimni prijavi je moral izvajalec, ki zdaj gradi vodovod, zamenjati petindvajset jaškov, za katere se je na koncu izkazalo, da so bili povsem ustrezni. Vošner, takrat še v vlogi občinskega svetnika, je s prstom kazal na nesposobne izvajalce, grozil z NPU in KPK, koordinatorja projekta in poznejšega županskega tekmeca Darka Sahornika pa obtožil, da se je osebno okoristil s 196 tisočaki. Sahornik je proti njemu vložil tožbo. Danes se bosta prvič srečala na sodišču.