Žužki, gliste in podgane - tega se je z leti nabralo ogromno

Sedim na vrtu in opazujem, kako je Narava pametnejša od človeštva.

Objavljeno
25. junij 2012 19.46
Boris Jež, Sobotna priloga
Boris Jež, Sobotna priloga
Sicer pa je nekdo izustil, da je človeštvo sestavljeno iz enega odstotka ljudi, 99 odstotkov pa je bedakov ali debilov. Na vrtu je vse videti drugače: drevesa že v tem času odvržejo odvečne sadeže, ker razumejo/slutijo, koliko vsega bo potrebno za preživetje zime. Rastline so pametnejše od ljudi; ne potrebujejo dvoletnih proračunov in sprotnih rebalansov. Sicer pa bi se slovenska vlada lahko obrnila kar na Naso, kjer so za dve leti naprej napovedali, kakšna in kolikšna bo žetev žita. Za dve leti!?

Narava je organizem, ki nas bo, upam, preživel. Te dni se okoli sivk podijo beli metulji, potem bodo prispele čebele, zadnji so čmrlji. Vozni red opraševanja kot na železnici. Zlasti čebel sem posebno vesel, ker s svojo prisotnostjo dopovedujejo, da nismo še povsem uničili Narave. Ko čebel ne bo več, je rekel tisti Albert (zdi se mi, da se je pisal Einstein), bo človeštvo propadlo v dveh letih. Čebele uničujejo v glavnem naši kmetovalci, ki živijo pretežno od subvencij, le deloma od pridelka. Od ritoznoja. Ko sem bil pred leti na Mangartskem sedlu (nad 2 tisoč metrov) sem se silno razveselil čebelice, ki se je zasopla tako visoko. Ta je zagotovo moja, iz Koritnice, je komentiral svak Andrej; drugih čebelarjev ni daleč naokoli.

Ker to ni naravoslovni, ampak politični spis, je treba takoj povedati, da tisti, ki smo nekdaj živeli na kmetijah, znamo razločevati med žužki, glistami, podganami itd. Tega se je z leti nabralo ogromno. Staro mamo, ki je bila verna v normalnih okvirih, sem vprašal: Čemu je Bog ustvaril tudi to golazen? Odgovor je bil tako rekoč filozofski: Da bi nas preizkušal!

Slovenija je na permanentni preiskušnji, če pa se napotite v agrarno lekarno, ne boste dobili ničesar, kvečjemu kakšno tabletko. »Imate status kmeta?« Seveda ga nimam. Potem pa nič! Vsak kmet (s statusom) ima dostop do atomske in vodikove bombe, navadni državljan pa si ne more kupiti niti zračne puške. Narava je dostopna samo še kmetijskim uničevalecem (ki pridelajo le 30 odstotkov potrebne hrane), ne pa ljudem, ki bi radi delali. Narava ni pametnejša samo od človeštva - je mnogo pametnejša od države.

Sosed Rade Anđelković prisega na samooskrbo. Je uspešen podjetnik, vendar si je kupil za celo divizijo kmetijskih strojev. Torej domač krompir, domač fižol, domači paradižniki. Morda je prav v tem recept, da se izognemo »instant« hrani iz daljnih krajev, s tem pa tudi instant državi, kakršna postaja JJ Slovenija. Pa tudi kmetijskega ministrstva, ki je bilo vselej karikatura karikature (v trajni lasti SLS), ne bi več potrebovali.

Kaj pa če bi samooskrbo razširili na vse skupaj!?