Z motornimi vozmi so se vozili po Pohorju

Policisti včeraj med poostrenim nadzorom ugotovili osem kršitev vožnje z motornimi sanmi na Pohorju.

Objavljeno
23. februar 2015 10.43
Posodobljeno
23. februar 2015 11.00
Mi. K., kronika
Mi. K., kronika

Maribor − Policisti iz Slovenske Bistrice so včeraj na območju Pohorja opravili poostren nadzor nad vožnjo z vozili v naravnem okolju in ugotovili osem kršitev vožnje z motornimi sanmi v naravnem okolju. »Vsem kršiteljem so izdali plačilne naloge zaradi kršitve določil zakona o ohranjanju narave,« so sporočili iz mariborske policijske uprave. Gre sicer za lažji prekršek, za katerega je predpisana globa v razponu od 40 do sto evrov.

Uporabo motornih sani v naravnem okolju ureja zakon o ohranjanju narave, ki določa, da je v naravnem okolju prepovedano voziti, ustaviti, parkirati ali organizirati vožnje z vozili na motorni pogon ali drug lastni pogon vozila. Ob tem veljajo sicer nekatere izjeme v primerih službene vožnje, gospodarjenja z gozdovi in podobnimi primeri.

Če je bil storilec takšnega prekrška v zadnjih dveh letih najmanj trikrat pravnomočno kaznovan za tovrstni prekršek ali če je vozil vozilo nad zgornjo gozdno mejo oziroma v zavarovanem območju, na katerem je vožnja prepovedana z aktom o ustanovitvi zavarovanega območja, lahko policist ali naravovarstveni nadzornik ali inšpektor v skladu z zakonskimi določili vozilo na motorni pogon tudi zaseže.

Motorne sani po navedbah policije tudi ne spadajo na ceste. »Po določilih zakona o pravilih cestnega prometa motorne sani spadajo med posebna prevozna sredstva, katerih uporaba v cestnem prometu ni dovoljena razen izjem (reševanje življenj, premoženja itd.). Predpisana globa za kršitev te določbe je 500 evrov,« so še sporočili z mariborske policije.

Voznik motornih sani na smučišču pa je glede na določila zakona o varnosti na smučiščih opredeljen kot druga oseba, ki ji je prepovedano voziti motorne sani ali sankati se po smučarski progi ali smučišču zunaj za to predvidenih površin. Neposredna pristojnost za ugotavljanje tovrstnih kršitev imajo nadzorniki na smučiščih. Globa znaša od 200 do 600 evrov, za odločanje o prekrških pa je pristojen inšpektorat za notranje zadeve.