Bavčar s 400 tisočaki pomagal prijatelju

Brez načrta odplačevanja, brez obresti, brez zavarovanja in jamstev je Igor Bavčar prijatelju posodil 400.000 evrov.

Objavljeno
29. november 2016 19.39
Mitja Felc
Mitja Felc
Ljubljana – Štiristo tisočakov vredno posojilo ni le pretrgalo dolgoletnega prijateljstva med Igorjem Bavčarjem in Bojanom Korsiko, o posojilu, ki ga je Bavčar Korsiki brez pisne pogodbe in zgolj na lepe oči dal konec leta 2008, zdaj teče še pravdni postopek. Ker je Korsika tudi drugič poslal zdravniško opravičilo, je včeraj okoliščine posojila pojasnil le Bavčar.

Na pravdnem oddelku ljubljanskega okrožnega sodišča so včeraj tudi v drugo zaman pričakovali Bojana Korsiko, ki je zaradi bolezni svojo odsotnost znova opravičil. Sodnica Barbara Krpač Ulaga je začetek naroka tako pospremila z besedami: »Če je človek bolan, je pač bolan.« Vendar je kljub vsemu sklenila, da bo pri zavodu za zdravstveno zavarovanje zahtevala presojo upravičenosti izdaje obeh zdravniških potrdil.

Nadalje je pojasnila, da če bi se včeraj toženi Korsika naroka udeležil, bi ga zaslišala, s tem pa bi bila zadeva zrela za presojo. Je pa na prostor za priče stopil tožnik Igor Bavčar, ki je pojasnil nekaj okoliščin, zakaj je novembra leta 2008 na prošnjo dolgoletnega prijatelja Bojana Korsike na široko odprl mošnjiček in mu brez pisne pogodbe posodil 400.000 evrov. Šlo je za brezobrestno posojilo, brez posebnih zavarovanj, jamstev ali roka za vračilo. Nekdanji notranji minister in nekdanji šef Istrabenza, zdaj pa samozaposleni Bavčar je za začetek sodnici pojasnil, zakaj se je sploh odločil posoditi denar.

Posojeni denar leži na bančnem računu

Tožnik je povedal, da ga je 2008. Korsika večkrat prosil za večjo vsoto denarja, da bi začel nek projekt. O podrobnostih projekta, kaj šele poslovnem načrtu, beseda ni tekla, Bavčar se spominja le, da je šlo za založništvo oziroma naj bi se Korsika poigraval z mislijo o izdaji časopisa. »Ker sva bila prijatelja 30 ali 35 let, na to področje pa se je spoznal, sem mu zaupal,« so glavni razlogi, zakaj mu je nakazal toliko denarja brez kakršnega koli dogovora o načinu vračila, nista niti opredelila časovnice, kdaj naj bi Korsika brezobrestno posojilo poplačal. Prav zaradi teh okoliščin je sodnico posebej zanimalo, kakšen je bil njegov interes. »Pomagati prijatelju,« je bil kratek Bavčar.

Da Korsika denarja ni porabil namensko, ampak leži na bančnem računu in tečejo obresti, je Bavčar, tako je zatrdil, izvedel šele, ko je bil proti njemu sprožen predkazenski postopek in mu je sodišče domnevno zaradi kaznivih dejanj januarja 2010 blokiralo sredstva na računu. V preiskavi so tako ugotovili, da je 400 tisočakov z Bavčarjevega romalo tudi na račun Korsike, zato je sodišče s sklepom zamrznilo tudi ta sredstva. »V tem času, ko so bila sredstva zamrznjena, denarja nisem zahteval nazaj, pred tem pa tudi ne,« je tožnik pojasnil včeraj pred sodnico. Ko je višje sodišče poleti 2014 sklenilo, da se sredstva odmrznejo, pa je Korsiko pozval, da je čas za vračilo. Ustno ga je pozval dvakrat, trdi, da mu je Korsika obljubil, da bo vrnil, potem pa se ga je začel izogibati. Sledil je pisni poziv, pozneje pa je Bavčar vložil tožbo.

Toženec zaradi transakcije zaslišan na policiji

Korsika je v odgovoru na tožbo med drugim zapisal, da je bil ustni dogovor, da ko bo projekt speljan, bo Bavčar udeležen pri dobičku oziroma solastništvu, s čimer bi bilo posojilo poplačano. Ko so se zaradi sumov kaznivih dejanj, med njimi tudi pranja denarja, nad nekdanjim šefom Istrabenza zgrnili preiskovalci, so oktobra 2009 Korsiko zaslišali na policiji. Toženec v odgovoru na tožbi trdi, da je Bavčarja po zaslišanju takoj obvestil, da s tem denarjem noče imeti ničesar in mu ga bo vrnil. Bavčarja naj bi celo pozival, naj mu sporoči številko bančnega računa, a si je tožnik zaželel, da se z vračilom počaka do konca kazenskega postopka. Bavčar je takšen dogovor včeraj zanikal.

Odvetnika Marka Makuca, toženčevega pooblaščenca, je najprej zanimalo, ali je Bavčarju kaj znano oziroma ali je bil Korsika zaradi zaslišanja na policiji kaj nejevoljen. »Ne,« je sledil skop odgovor. Ko je nadalje Bavčarja vprašal, ali ima še vedno blokirane bančne račune, najprej odgovora ni dobil. »Zakaj je to pomembno,« ga je zanimalo. Odvetnik Makuc mu je pojasnil, da predvsem zaradi okoliščin, ali mu potem denar na račun lahko sploh vrne oziroma nakaže. Bavčar je naposled le razkril, da ima sredstva na bančnem računu po sklepu sodišča še vedno zamrznjena, a da je v pisnem pozivu za vračilo Korsiki napisal fiduciarni račun svojega odvetnika.

Ne glede na različna stališča pravdnih strank za sodišče ostaja nesporno dejstvo, da je Bavčar na račun Korsike 6. novembra 2008 nakazal 400.000 evrov. Tudi glede načina sklenitve posla, torej, da je šlo le za ustno pogodbo in brezobrestno posojilo, ni razhajanj. Sodišče bo tako v nadaljevanju pravde pravzaprav presojalo le navedbe toženca, in sicer bo ugotavljalo, kdaj je prišlo do zapadlosti vračila in ali je utemeljen ugovor zastaranja, pri čemer vztraja Korsika.

Pravda se nadaljuje v kratkem.