Za Stopniška in Obrenoviča je predlagal osem let zapora, za Dekoviča pa štiri. Italijanski stražniki so 18. septembra 2005 obtoženemu Dekoviču zasegli 8330,35 grama heroina.
Hrvaška etapa
Na koprskem okrožnem sodišču, kjer od srede septembra poteka sojenje obtoženi trojici, bodo v torek sklepne besedeimeli še obramba in obtožena Stopnišek in Obrenovič. Ni namreč pričakovati, da se bo konca sojenja udeležil Dekovič, ki živi v Padričah pri Trstu in se ni udeležil niti enega naroka, zato so mu tudi sodili v odsotnosti. Njegova odsotnost, saj je že pred začetkom sojenja vztrajal, da je svoj greh plačal z aretacijo, pravnomočno obsodbo in zaporom v Firencah in da mu za isto kaznivo dejanje ne bi smeli soditi še v Sloveniji, je tudi razdelila pravne strokovnjake.
V sklepnih besedah je tožilec Sevšek razložil, zakaj v primeru Dekovič ne pride v poštev načelo, da nikomur ne smejo dvakrat soditi za isto stvar. »Darko Dekovič je po moji obtožbi storil kaznivo dejanje tako v tujini, ne samo v Italiji, kot v Sloveniji, kjer pri kaznivem dejanju ni bil zaloten in ji tudi ni bil izročen. Ne gre za sojenje o isti stvari, ker kriminalni količini po moji obtožbi in itali-janski sodbi nista enaki. Italijanska sodba Dekoviču ne očita, da je heroin po vnosu iz Hrvaške v Slovenijo tu na točno določenem kraju tudi shranil. Hrvaške etape prepovedanega posla italijanska sodba niti neomeni. Italijanska sodba navaja, da je Darko Dekovič iz Slovenije in Črne gore uvozil heroin, nikakor pa ne, da ga je prevažal po ozemlju Črne gore, Hrvaške in Slovenije in ga je skupaj s soobtoženima prek noči skril v Obrenovičevo hišo v Portorožu,« je pojasnjeval državni tožilec.
Ne bi šli na kant
Tožilec je tudi zanikal očitke obrambe, da je bila Stopnišku in Obrenoviču kršena pravica do obrambe, ker jima ni bilo omogočeno, da bi soobtoženemu Dekoviču postavljala vprašanja. »Opozarjam na dejstvo, da je preiskovalna sodnica v zadevi 23. oktobra 2006 pisno obvestila zagovornika Stopniška in Obrenoviča kdaj, kje in v kateri pisarni bo sodnik za predhodne poizvedbe dr. De Luca opravil zaslišanje Dekoviča in da se zaprošeni sodni organi strinjajo z možnostjo naše navzočnosti pri zaslišanju. Tedaj priprta Stopnišek in Obrenovič se resda nista mogla udeležiti zaslišanja, sta pa zato imela možnost njuna zagovornika, odvetnika Gorazd Gvozdič in Franc Rojko, pa se ga nista. Kot mi je repliciral na naroku konec novembra odvetnik Marko Zorman, naj bi ju od potovanja v Firence odvrnili stroški poti in tolmača. Jaz sem res v Firence odpotoval skupaj s tolmačem na državne stroške, a z vlakom drugega razreda in se brez prenočevanja ponoči vrnil. Potni stroški so bili minimalni, zagovornikov najbrž ne bi spravili na kant,« je v sklepnem izvajanju dejal Sevšek.
Sklepni govor je končal, da se bo obramba v svojih sklepnih besedah verjetno spraševala, ali je predlagana kazen prestroga. »Ne, ni previsoka že zgolj zato ne, ker so bili storilci že samega po sebi hudega kaznivega dejanja policisti. Zadnje velja tudi za Dekoviča, za katerega predlagam polovico nižjo zaporno kazen. Za tega obtoženca se je izkazalo, da njegova oblika udeležbe ni bila tako izrazito huda kot pri soobtoženih, mu je pa kot olajševalno okoliščino treba šteti njegovo odkrito priznanje kaznivega dejanja, obžalovanje in kakovostno sodelovanje pri ugotavljanju dejanskega stanja kaznivega dejanja.« Glede na dozdajšnji potek sodnega procesa je v torek pričakovati dolge sklepne govore in ostre besede obrambe ter obtoženih Stopniška in Obrenoviča.
Iz sobotne izdaje Slovenskih novic