Bo eno sodišče prevzelo vse tožbe proti Verbundu?

V iskanju primernega izvedenca za poplave v porečju Drave novembra 2012 bodo lahko sodišča združila moči.

Objavljeno
09. december 2017 08.00
Posodobljeno
09. december 2017 08.00

Slovenj Gradec – Mariborsko, slovenjgraško in ptujsko okrožno sodišče ter Okrajni sodišči v Slovenj Gradcu in Mariboru utegnejo združiti moči v iskanju izvedenca hidrometeorološke stroke, brez katerega sojenja zoper Verbund ne morejo nadaljevati.

»Strankam bi tako omogočili, da bodo na sodišču sploh lahko uveljavljale svoje pravice. Namreč, ko gre za manjše odškodninske zneske, ni problem postaviti izvedenca. V tej zadevi, ko gre za razlivanje vode od Dravograda do Ormoža, pa je smiselno, da se postavi en izvedenec. Stroške zanj bi si razdelili, pričakujemo pa tudi finančno pomoč države,« je povedala kranjska odvetnica Magda Vraničar, ki je svoj predlog že poslala predsednikom vseh sodišč, na katerih so vložene tožbe zoper Verbund. Obstaja možnost, da bi eno od sodišč prevzelo vse tožbe v tej zadevi. »Kako bodo sodišča to tehnično izpeljala, je njihova stvar,« meni Vraničarjeva.

Vraničarjeva pričakuje, da bi lahko z izvedenskim mnenjem razpolagali osem mesecev po tem, ko bo pripravljalec izvedenskega mnenja dobil vso dokumentacijo. »Nemški izvedenec Stephan Theobald, ki je izvedensko mnenje izdelal čez mejo za potrebe avstrijskih postopkov, je zanj potreboval približno eno leto. Naj spomnim, da je bilo obremenilno za Verbund,« pravi Vraničarjeva. Dokler izvedenskega mnenja ne bo, bodo pravde na sodiščih stale.

Tožijo za milijon, a škode je bilo precej več

Med njimi tudi tožba občine Dravograd, ki od Verbunda terja dober milijon evrov odškodnine. Županja Marijana Cigala: »Tožimo sicer za milijon, a škode je bilo več. Po prvih ocenah je za območje celotne občine znašala okoli enajst milijonov evrov, od tega veliko na gospodarstvu, pa tudi na občinski infrastrukturi. Odtrgalo nam je 2,3 kilometra priklopa na centralno čistilno napravo, zasulo dve črpališči, odtrgalo kolesarsko pot in nekaj manjših cest ter zalilo več občinskih stanovanj na Meži.«

V Dravogradu so se za tožbo odločili po dolgem premišljevanju. »Upam, da ne bo vplivala na odnose z našimi sosedi, ki so tako kot mi prepričani, da je Verbund 5. novembra 2012 naredil napako in da je prav, da povrne za vsaj nekaj povzročene škode,« pove Cigala. Čeprav je od poplav minilo že pet let, v Dravogradu še vedno niso odpravili vseh posledic, saj za vse nimajo denarja.

Največjo skupino poplavljencev vzdolž Drave pred slovenskimi sodišči zastopa celovški odvetnik Franz Serajnik z ekipo slovenskih odvetnikov. Tudi on meni, da bo izvedensko mnenje pripravljeno v naslednjem letu: »Pričakujem, da bo sodni izvedenec, ki ga bo naročilo slovensko sodišče, potrdilo mnenje profesorja Theobalda, ki ga je podal na podlagi Verbundovih podatkov. Lahko se zgodi, da bo mnenje, ki ga pričakujemo v pravdah v Sloveniji, celo bolj obremenilno za Verbund.« Serajnik upa, da bo mnenje sodnega izvedenca spremenilo pristop Verbunda, ki za zdaj vse prereka, sodišča in odvetnike pa zalaga z novimi vlogami, spisi in mnenji. »To dokazuje, da je Verbund pripravljen vložiti v pravdo neomejena finančna sredstva in da pravde raje zavlačuje, kor rešuje,« trdi Serajnik.

Na včerajšnjem naroku pa je za manjši incident poskrbel Verbundov pooblaščenec, ki je z neprestanim prekinjanjem in motenjem postopka ter vmešavanjem v procesno vodenje poskušal spraviti v obup sodnico okrožnega sodišča v Slovenj Gradcu.